Terrorsajter - säkerhetstjänsterna guldgruvor

Publicerad 2009-04-19 17:56

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Risken är att ungdomar kan radikaliseras. Men västerländska regeringar har blivit allt mer ovilliga att stänga extremistiska hemsidor på internet. Orsaken är att de anses som underrättelsemässiga guldgruvor.

- Oviljan att stänga ner dem har ökat, för att man vet vad man har. Säkerhetstjänsterna vill ha kontroll. Det som ligger i vågskålen, att muslimska ungdomar i framför allt europeiska länder blir radikaliserade, vägs upp av att man har den här kollen, säger Lars Nicander, chef för Centrum för asymmetriska hot- och terrorismstudier vid Försvarshögskolan (FHS), till TT.

Det så kallade kriget mot terrorismen förs inte bara på marken, vattnen och i luften — utan också i cyberrymden. Där pågår en slags katt och råtta-lek mellan olika extremorganisationer och underättelse- och säkerhetsorganen.

Med ojämna mellanrum har extremist- och terroristsajterna stängts ner eller aktivt störts. Men nu tycks alltså de västerländska regeringarna ha valt att med öppna och dolda metoder läsa av budskapen, och vilka som kommunicerar med vilka.

- Det är hela tiden en avvägning av hur mycket ont det gör, hur många som kan dras in i det här och bli påverkade, kontra att man ser vad de hårdare kärnorna tar vägen och opererar, säger Nicander.

Samtidigt är extremister och terrorister inte dummare än att de vet om övervakningen. Verktygen i katt- och råtta-leken är desinformation, kodning och kryptering. En annan form är lösenordsskyddade chattrum — vilket är mumma för en säkerhetstjänst att komma in i, säger Nicander.

- Och har man lyckats knäcka en sådan här kod vill man inte gärna släppa den och stänga ner den.

Också terrorismexperten Magnus Ranstorp, även han verksam vid FHS, ser samma ovilja att stänga sidorna.

- De är kanske ett av de starkaste underrättelsekorten man har, säger han till TT.

- Det finns ett mycket starkt behov av att följa signalerna på de här sidorna vad gäller ideologiska förändringar, fortsätter han.

Många av de servrar sajterna ligger på finns i just de länder organisationerna är fientliga till, i USA och Västeuropa. De riktar sig inte sällan till muslimska grupper i dessa länder.

Även besökarna på sidorna kan registreras, via deras datorers individuella IP-nummer. Här ligger ett rättssäkerhetsproblem, eftersom besökarna inte måste vara varken sympatisörer eller aktörer.

Men också en dimension av juridik och yttrandefrihet finns i botten.

- Det beror ju på varje lands nationella lagstiftning, vad man betecknar som brottsligt i det här, säger Nicander.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Så ser din chef vad du gör på Facebook

Allt vanligare med kontroller av jobbsökande. Fyra av tio rekryterare gör kontroller på sociala medier när de ska anställa ny personal.

Detta kollar chefen mest. Hela listan på bakgrundskontrollerna.

Så gör företagen kontroll. Se grafiken på vad företagen vill veta.

Är du rädd för att chefen ser din Facebookprofil?

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Inte bästa valet. Iphone 4S rekommenderas inte om du vill använda mobilen utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.

Foto: EPA/Scanpix

Storflygplats hotad – terminaler utrymda

En person gripen. En av Europas största flygplatser, evakuerades vid lunchtid på måndagen på grund av ett bombhot.

Foto: Scanpix

Många flirtar på semestern

Sol och fler sovtimmar orsakerna. Nästan hälften av svenskarna flirtar på semestern, visar en ny undersökning.