När den tidigare ambassadanställde hörde om det amerikanska spionaget i Norge visste han genast vad det handlade om – han hade själv utfört samma övervakning för sin amerikanska arbetsgivare på svensk mark.
– De var intresserade av alla möjliga uppgifter, säger han till TV4.
Enligt den man som TV4 Nyheterna träffat gick den svenska övervakningsgruppen under samma namn som den norska: Surveillance Detection Unit (SDU). Gruppen hade sina lokaler utanför ambassadens område och det mesta var av intresse:
– Allting kunde vara av värde. Alltifrån hudfärg, klädsel, hårfärg, hårlängd, hårtyp, ålder. Vilket språk de pratade. Allting, säger mannen som valt att vara anonym.
Ambassadens anställda rapporterade via telefon till en annan grupp som bestod av personal från amerikanska myndigheter. De i sin tur varnade ambassaden för hot som fanns på distans, exempelvis demonstrationer som hölls i Stockholm – oavsett deltagare.
All insamlad information sammanställdes sedan noggrant i ett särskilt register.
Sådant som stack ut rapporterades, men även en vanlig – till synes oskyldig – turist som bara ville ta ett fotografi av ambassaden fördes in i databasen.
Den tidigare ambassadanställde hade kontakt med tre svensktalande män i gruppen, men han tror att medlemmarna var betydligt fler än så: män och kvinnor, svensk- och engelsktalande.
– Identiteten på gruppen fick jag aldrig reda på. Den skulle ju hållas så mörkad och hemlig som möjligt.
Mannen som intervjuas är också övertygad om att övervakningen skedde med svenska myndigheters samtycke.
Om han någonsin funderade över vad han höll på med?
– Man undrade ju i början vad det skulle leda till. Men sen kom man själv in i tänket: Är de ett hot? Vad vet jag om de är ett hot eller inte, säger han till TV4.