Tio anhållna efter krograzzia

Publicerad 2010-03-16 17:38

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Tio personer greps och anhölls efter en stor krograzzia i Sundsvall på tisdagen.

– De anhållna är misstänkta för grova bokföringsbrott och medhjälp till grova bokföringsbrott, säger åklagare Katarina Becker.

På tisdagsmorgonen slog polis, åklagare och personal från Skatteverket till mot tre restauranger i Sundsvall och beslagtog då datorer och bokföring. Även krogägarnas bostäder fick besök.

Åklagaren vill inte gå in på några detaljer, men eftersom brotten rubriceras som grovt så handlar om stora summor som ska ha undanhållits från myndigheterna.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Anders Hansson

De gjorde samma brott – en friades

Slumpen avgör om du straffas. Konsekvenserna för att köra för fort har blivit rena lotteriet. Tusentals kan straffas felaktigt.

Foto: Thomas Karlsson

Von Brömssen kan få DN-pris

Tomas von Brömssen nomineras till DN:s kulturpris för sin roll i pjäsen ”Påklädaren”. ”Man får en stämpel i röven. Godkänd.”

Foto: Alamy Vinnare och förlorare i bemanningsbranschen.

Uthyrd på jobbet - så funkar det

Tjäna extra bra om du är chef eller specialist. Receptionister och lagerarbetare får räkna med sämre villkor. Bemanningsbranschen.

Lagerarbetaren var alltid orolig. Anna Gustafson sa upp sig till slut.

Jobbar deltid och tjänar mer. Henrik Folkesson är hyrchef.