De två döda som hittades i en bagagelucka till en utbränd bil vid E6:an sent på onsdagskvällen är fortfarande inte identifierade.
Det var vid 23-tiden på onsdagen som flera bilister på väg längs Europavägen kunde se en brinnande bil på en bro över motorvägen. En lastbilschaufför som passerade platsen och som intervjuats av Hallands Nyheter säger att han såg hur det brann kraftigt i bilen innan den exploderade:
- När jag var några hundra meter därifrån blev det en rejäl explosion, med eldsflammor som slog ut, berättar mannen som vill vara anonym.
Bilen, en Volvo S60, blev helt utbränd.
- Det var ett våldsamt brandförlopp, säger Ingmar Nilja på Hallandspolisen till DN.se.
De två kroppar som hittades i bilens bagage har nu förts till rättsläkarstationen i Lund där arbetet med att identifiera dem kommer att ta flera dagar enligt polisen. Dödsorsaken är ännu inte klarlagd. En av de två kan vara en man i 25-årsåldern som saknas sedan han lånade bilen av en släktingett par dagar tidigare.
- Varken vi eller familjen har hört ifrån honom sedan dess. Men vi kan inget säkert säga om vad som hänt honom ännu, berättar Ingmar Nilja.
Enligt Nya Wermlandstidningen, som varit i kontakt med mannens släktingar, så är dessa övertygade om att han är en av de två döda.
25-åringen kommer från Arvika och under torsdagen och fredagen har polisen i Värmland förhört flera personer i 25-åringens omgivning. Också i Halland har polisen genomfört förhör sedan ett tjugotal tips kommit in från allmänheten.
De enda fysiska spår som polisen just nu har att gå på är ett däckavtryck som återfanns intill den utbrända bilen.