Svininfluensan
Tre av tio i riksdagen vill inte ha vaccin
Publicerat 2009-10-20 00:00
Sju av tio av riksdagens ledamöter tänker vaccinera sig mot svininfluensan, visar DN:s rundringning. Mest skeptiska är vänsterpartisterna, medan kristdemokraterna helt tycks gå på sin folkhälsoministers linje.
Dela med andra:
DN Teman i artikeln
Enkätsvar från riksdagsledamöter
70 procent deltog i undersökningen
DN skickade ut mejl till alla 349 riksdagsledamöter och bad dem svara på om de tänker vaccinera sig mot svininfluensan och om nej, varför inte. De ledamöter som inte svarade försökte vi nå på telefon. Cirka 70 procent av riksdagsledamöterna deltog i undersökningen.
Svininfluensan
- Senaste nytt
- WHO inte redo blåsa faran över för svininfluensan
- Svininfluensahotet inte över
- Få nya fall av svininfluensa
- Svininfluensan anses allt ofarligare
- 45-åring svårt sjuk i svininfluensa
- WHO granskar influensalarm
- Svinfluensan blir kvar för gott?
- Influensan minskade under julen
- Över 10.000 dödsfall i svininfluensa
- Svininfluensan fortsätter ned
- Bakgrund
- Så vet du om du behöver söka vård
- 30 frågor och svar om svininfluensan
- Feber och problem med luftvägarna symtom på smittan
- Så planerar ditt län för massvaccinering
- Svininfluensan - frågor och svar
Massvaccineringen mot svininfluensan har inletts och svenskarna uppmanas från myndigheter och regering att gå och få sin dos. Undersökningar bland svenskarna visade för ett par veckor sedan ett sjunkande vaccinationsintresse. 50 procent svarade då ja till vaccin.
Enligt statsepidemolog Annika Linde på Smittskyddsinstitutet krävs att 80 procent av befolkningen får sina sprutor för att skyddseffekten ska betraktas som god – dit når inte heller ledamöterna i riksdagen. 73 procent svarar ja på frågan om huruvida de tänker vaccinera sig, 12 procent svarar blankt nej och 15 procent har antingen inte bestämt sig, eller vägrar svara på frågan.
Många klagar också på bristande information.
– Det är inte så himla kul att vaccinera sig, så jag tycker man ska vara försiktig. Jag tycker inte jag fått tillräcklig information för att kunna ta ställning. Jag förstår att folk är tveksamma, säger Jan Lindholm (MP).
– Jag har inte bestämt mig, men det lutar åt ett nej. Jag undrar hur pass beprövat vaccinet egentligen är och tycker det känns osäkert, säger Mats Pertoft (MP).
Folkhälsominister Maria Larsson (KD) är nöjd med resultatet av DN:s undersökning.
– Jag tycker det är glädjande att så pass många är positiva, säger hon.
Som botemedel mot informationsbristen många ledamöter verkar lida av rekommenderar hon sajten krisinformation.se.
– Den länkar till svenska myndigheter och där finns sakliga svar på de flesta frågor. Ibland kan vi som håller på och informerar känna att vi överinformerar, men det här visar väl att det ständigt behövs tillförsel av ny information.
De som i undersökningen svarar nej använder i stor utsträckning argument som ”jag är frisk i övrigt” eller ”jag tillhör ingen riskgrupp”. Maria Larsson tycker att riksdagsledamöter har ett särskilt ansvar att vaccinera sig.
– Det finns tre anledningar: för att skydda sig själv, för att som en solidarisk handling skydda andra och för att viktiga samhällsfunktioner ska kunna upprätthållas. Riksdagsledamöter har ett aktivt liv och träffar många människor, då tycker jag det är klokt och omdömesgillt att vaccinera sig.
Bland Maria Larssons partikamrater finns det inte en enda som säger nej till sprutan.
– Det är förstås särskilt glädjande, säger ministern.
Mest skeptiska är vänsterpartisterna. 31 procent säger nej och 11 procent vet inte. Vänsterpartiets tillförordnade informationschef Emil Lindahl Persson har inget svar på vad det kan bero på.
– Vi tycker det är bra att folk vaccinerar sig och det tycks ju våra ledamöter huvudsakligen tycka också.
I undersökningen märks också flera totala missuppfattningar från ledamöterna. Moderaten Walburga Habsburg Douglas vill exempelvis inte vaccinera sig eftersom hon tycker vaccinet ska räcka till riskgrupperna, där hon tror att barnen ingår. I själva verket kommer Sverige med största sannolikhet att få flera miljoner doser över och barn räknas inte per automatik till de prioriterade grupperna.
Centerpartiets Lennart Persson svarar att han är immun mot svininfluensan och därför inte tänker vaccinera sig och budskapet om att vaccinera sig av solidaritet har gått många spårlöst förbi.
– Det argumentet har jag aldrig hört förut. Sannolikheten att jag skulle bli sjuk är så liten och då är väl sannolikheten att jag sprider smittan också väldigt liten, säger Carl B Hamilton (FP).
– Det stämmer inte överens med det budskap som vi vill förmedla, svarar Agneta Holmström på Socialstyrelsen.
Hon tycker att informationen som kommit från hennes myndighet varit väldigt bra, men att den förstås går att jobba mer med. Just nu utför man en ny attitydsundersökning om svenskarnas vaccinationsvilja som ska redovisas i slutet av månaden.
– Vi ska utgå från den och se om vi kan öka informationsinsatsen mot någon speciell grupp eller så.
Statsepidemolog Annika Linde har sagt att 80 procent av befolkningen behöver vaccinera sig om vi ska nå en bra skyddseffekt. Dit når inte ens riksdagen, hur stor tror du chansen är att så många får sin spruta?
– Det är gjorts studier på det här och man har sett att redan vid 40–50 procent får du en kraftigt förhindrad smittspridning. Men naturligtvis vill vi ha bättre resultat, säger Agneta Holmström.
Läs mer: Så vet du om du behöver söka vård
Visar 1-10 av 63. Per sida:
Jag anser det pinsamt att våra folkvalda gör dylika uttalanden utan att vara pålästa. Nya influensan drabbar till stor del, precis som Spanskan, unga friska personer. Att det hittills inte blivit värre än det är betyder på intet vis att det inte blir allvarligare. I fallet Spanskan, som den nya influensan till många delar liknar, var det den andra vågen som ledde till majoriteten av alla dödsfall. Vad gäller vaccinering till hela befolkningen tänker flera länder om. Inför andra vågen erbjuder tex Nya Zeeland och Australien vaccinering till alla. En annan missuppfattning är att ngn som haft Asiaten eller Hongkong- skulle vara immun. Dessa två, och de flesta andra influensor, är av helt annan typ. Till de som känner oro inför innehållet i vaccinet- läs på den fakta som finns tillgänglig innan fler missvisande uttalanden sker. Och viktigast av allt- vaccinationen är ffa en solidaritetshandling mot våra medmänniskor. Så tänk om tänk på fler än dig själv- vaccinera dig.
Jessica, gravid mamma och läkare, 20:55, 20 oktober 2009. Anmäl
Varför blir man inte förvånad när man läser att det är flest vänsterpartister som inte begripit? Detta överflödiga parti demonstrerar gång på gång hur en så idiotisk ideologi kan överleva samt vilka dess anhängare är...
The Oger, 18:46, 20 oktober 2009. Anmäl
Svininfluensan är årets flopp. Som millenniebuggen ungefär, om ni kommer ihåg den. (Inget vaccin för min del.)
Erik, 18:15, 20 oktober 2009. Anmäl
När jag vaknade i morse slog jag upp mina ögon i ett fritt land. Jag tittade mig runt och tänkte vad härligt att vara vuxen i ett fritt land. Jag bestämmer själv om jag vill ta vaccinet. Varken solitaritet eller räddsla för en influensa kan få mig att ta vaccin. Har aldrig tagit influensa vaccin och tänker inte börja nu heller. Lustigt att man började vaccinera i det varma skåne efter utbrott av influensan i det kalla norr. Någon sa att influensa ine tålde värme men älskade kyla (undrar hur kallt det är i nya zeeland) men nåja vi vaccinerar där influensan inte är och de i norr får vänta till efter januari lol
Undrar, 17:26, 20 oktober 2009. Anmäl
Nollbit, 16:55, hur kan du veta att 1 av 5 hamnar på sjukhus? "Svininfluensan" är mildare än vanlig säsongsinfluensa och WHO har uppmanat länder att inte göra provtagningar på sjuka, så hur vet du att att 20% hamnar på sjukhus? Vad jag har hört så är de vanliga symptomen halsont och lätt feber. Jag har förmodligen haft "svininfluensa" men det får WHO aldrig reda på.
Ulf, 17:17, 20 oktober 2009. Anmäl
S. Vin: men en av fem hamnar däremot på sjukhus (eller i alla fall: söker vård) vilket i sig är värt att eliminiera (antingen via bättre information eller vaccination) om man ser det ur en samhällsekonomisk vinkel.
Nollbit, 16:55, 20 oktober 2009. Anmäl
Oj här "skriks" det mycket som vanligt. "Total of 228 fatal cases in Europe and EFTA countries and 4 597 in the rest of the world have been reported up to date." www.ecdc.europa.eu
---
Så mindre än 1 på 1,347 miljon har dött i N1H1, så sansa er lite.
S. Vin, 16:46, 20 oktober 2009. Anmäl
blazingstar: squalene har använts som en adjuvant i säsongsvaccin i europeiska länder sen 1997. det är i USA man inte får använda det. Vad gäller Tiomersal: finns det något bevis för att det är farligt? Det har ju visat sig i efterhand att det var en överdrift att dra tillbaka det tidigare.
Nollbit, 16:39, 20 oktober 2009. Anmäl
Visst det finns kvicksilver i vaccinet, 2-3 mikrogram per dos. Det motsvarar en halv portion fjordlax, en tugga abborre eller 1/2000 lågenergilampa. Knappast avskräckande.
inte så farligt?, 16:23, 20 oktober 2009. Anmäl
Vanligt säsongsinfluensavaccin innehåller INTE tiomersal/kvicksilver och det är inte heller adjuvanterat med skvalen. Det är tillsatserna i Pandemrix som inte är testat!
När jag skriver långsiktiga biverkningar är det inte GBS jag syftar på. När skvalen injiceras retar det immunförsvaret till attack på allt skvalen i kroppen. Alltså även det skvalen som vi normalt har i kroppen och som är livsnödvändigt. Följden blir med tiden autoimmuna sjukdomar.
blazingstar, 16:02, 20 oktober 2009. Anmäl
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
SFPH vill främja psykiskt välbefinnande
Svenska Föreningen för Psykisk Hälsa är en ideell förening med syfte att främja psykisk...
-
Hudvård och hårvård
Renunion bad & tvål - Saker som får dig att må bra! Besök webbutiken.
-
Prenumerera på tidningen Må Bra
Tidningskungen har över 440 titlar att välja mellan. Klicka här för att se vilken tidning som...












