Dramatisk folkökning i Stockholm överraskar

Uppdaterad 2011-06-16 15:00. Publicerad 2011-06-16 10:47

Foto: Alamy Stockholm från ovan.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Sveriges tätortsbefolkning ökar. Allra mest i Stockholms tätort som har växt med 120.000 invånare de senaste fem åren – en trefaldigad ökning jämfört med förra femårsperioden.

Befolkningsökningen i Stockholms län, som har fått 16 nya tätorter, är markant.

Drygt 120.000 personer fler bor i Stockholms tätort än för fem år sedan, vilket är en tre gånger så stor ökning som under perioden 2000–2005, visar den statistik som Statistiska centralbyrån, SCB, presenterar var femte år.

– Under förra perioden ökade befolkningen med ungefär 40.000, så det är en väldigt stor skillnad. Vi visste att det skulle öka, men inte så här mycket. Arealen har förvisso ökat, men det har också befolkningstätheten inne i Stockholms tätort gjort, säger Karin Hedeklint, som tillsammans med Marianne Eriksson tagit fram statistiken för SCB.

Defintionen av en tätort är att den ska bestå av minst 200 invånare, där husen är som mest 200 meter ifrån varandra.

Sverige har totalt fått 59 nya tätorter. Drygt 8 miljoner, eller 85,1 procent, av Sveriges befolkning bor i dag i tätort, en ökning med nära 383.000 personer under de senaste fem åren.

– Tätortsbefolkningen ökar väldigt mycket. Folk flyttar från områdena som ligger utanför tätort, in till tätorten, säger Hedeklint.

Det är framför allt storstadsregionerna – Stockholm, Skåne och Västra Götaland – som växer kraftigt. Ett skäl, särskilt i Stockholm, är att många gör sommarstugan till sitt hem.

– Det har varit väldigt många fritidshusområden som har blivit tätorter eftersom många har flyttat in permanent.

Det vanligaste sättet för tätorter att uppstå är annars att en småort växer i befolkningsmängd. Ett annat sätt är att man helt sonika bygger en ny tätort.

Riksten, som det preliminära namnet lyder, i Botkyrka kommun, är en sådan. Den är också överlägset störst av de nya tätorterna med en befolkningsmängd på 839 personer.

SCB konstaterar också att Sverige har fått två ytterligare städer, sju totalt nu, med över 100.000 invånare: Linköping och Örebro.

Stockholm, med en befolkning på 1,4 miljoner invånare, är Sveriges största tätort.

Godegård, Ulrika, Östraby, Rusksele och Avan – alla med 200 invånare – är Sveriges minsta.

 

Kommentarsfunktionen till denna artikel har slagits av på grund av brott mot DN.se:s kommentarspolicy.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

FN-kritik efter den blodiga massakern

Även Ryssland står bakom uttalandet. Ett enigt säkerhetsråd fördömde efter söndagens krismöte Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 3 0 tweets 3 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 20 5 tweets 15 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: AFP Apples vd.

Manliga chefer bedöms hårdare

Ny studie. Män som har chefspositioner och som begår misstag bedöms hårdare än sina kvinnliga kollegor.

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 26 4 tweets 22 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan