Tro och vetenskap svåra att förena

Publicerat 2009-11-12 06:16

Religiösa och troende personer har lägre tilltro till vetenskapen än icke-troende, enligt en ny mätning.

Av svaren framgår också att många svenskar anser att tro och vetenskap är svåra att förena.

Mätningen, som bygger på telefonintervjuer och skriftliga enkäter med cirka 4 000 slumpvis utvalda personer, har utförts av organisationen Vetenskap och allmänhet.

Att de troende har en något mer negativ inställning till vetenskap och forskare är kanske inte så förvånande. Men i analysen påpekas att skillnaderna inte är stora. Det är mest i vissa enskilda sammanhang som de blir tydliga, exempelvis när evolutionsteorin kommer på tal.

De som tror att en gud skapade människan anser oftare än andra att vetenskap och teknik är för svårt att förstå. De anser också i klart högre utsträckning än anhängare till evolutionsteorin att teologi och astrologi är vetenskapligt.

Intressant nog anser ändå merparten, 71 procent, av de personer som tror på en personlig gud att den religiösa tron går att förena med en vetenskaplig syn på tillvaron.

Bland de icke-troende är uppfattningen däremot den rakt motsatta. Här anser en klar majoritet, 72 procent, att vetenskap och tro är oförenliga.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Sverige

33-årig man mördad i Sundsvall

En 33-årig man har hittats död i terrängen fem kilometer väster om Sundsvall. Mannen har utsatts för grovt våld och polisen har inlett en förundersökning om mord. Läs artikeln

Nederländsk militär i bråk med ortsbor i Arvidsjaur

Nederländska militärer och ortsbor i Arvidsjaur hamnade i bråk vid ett hotell på orten natten till söndagen. Skärmytslingen resulterade på söndagen i en misshandelsanmälan. Läs artikeln

Två vårdare knivskurna av patient

Två vårdare knivskars på söndagsmorgonen av en 34-årig patient på ett behandlingshem i Valla, nära Katrineholm. Läs artikeln

Världen

Uppochnedvända världen

Tokiga tyskar. ”Das verrückte Haus” (Det galna huset) är ny turistattraktion i Gettorfs djurpark i Schleswig-Holstein.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Rapdröm i Gaza.

Rapdröm i Gaza. 16-åriga Tamam vill rädda världen med sång. 20

Taube 120 år.

Taube 120 år. DN.se har tagit del av två opublicerade teckningar av skalden. 36

Toyota Auris blir grönare.

Allt om Motor Nu har Toyota Auris förnyats med bland annat en miljödiesel. Toyota Auris blir grönare.

Sopar för guld.

Sopar för guld. Opererad skipper ska leda rullstolscurlarna till Paralympics-final. 8

Nyheter från Förstasidan

33-årig man funnen mördad i Sundsvall

Saknad sedan lördagskvällen. Mannen är tidigare känd av polisen och har bland annat gjort sig skyldig till våldsbrott och narkotikabrott.

KTH håller öppet trots massakerhot Foto: Fredrik Persson / Scanpix

KTH håller öppet trots massakerhot

Okänd avsändare i ett forum på internet: På måndag tänker jag ta med min sportskyttepistol till KTH och skjuta så många jag hinner. 154

Holländsk militär i slagsmål med ortsbor i Arvidsjaur

Utanför ett hotell på lördagsnatten. De utländska militärerna har fredliga avsikter för sin närvaro i Norrlandsmetropolen, enligt uppgifter till DN.se. 25

Två av de mest anrika klubbarna, Djurgården och Brynäs, gör upp. Foto: Scanpix Två av de mest anrika klubbarna, Djurgården och Brynäs, gör upp.

Klassikermöte i kvartsfinalen

Djurgården-Brynäs i elitserieslutspelet. Övriga kvartsfinaler: HV71-Timrå, Linköping-Frölunda och Skellefteå-Färjestad. Slutspelet startar på torsdag.

Vilket lag tror du vinner SM-guld?

Se resultat

Strejkhot efter avvisat lönebud

Avtalsförhandlingarna för industrin. Facken avvisade på söndagen det senaste budet och meddelade att de nu rustar för en eventuell konflikt. 32

Världen

Uppochnedvända världen

Tokiga tyskar. ”Das verrückte Haus” (Det galna huset) är ny turistattraktion i Gettorfs djurpark i Schleswig-Holstein.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Rapdröm i Gaza.

Rapdröm i Gaza. 16-åriga Tamam vill rädda världen med sång. 20

Taube 120 år.

Taube 120 år. DN.se har tagit del av två opublicerade teckningar av skalden. 36

Toyota Auris blir grönare.

Allt om Motor Nu har Toyota Auris förnyats med bland annat en miljödiesel. Toyota Auris blir grönare.

Sopar för guld.

Sopar för guld. Opererad skipper ska leda rullstolscurlarna till Paralympics-final. 8