Tidigt på söndagsmorgonen samlades Stockholms 100.000 muslimer på olika platser för eid-bönen som avslutar fastemånaden ramadan. DN följde med 11-åriga Sandra Sabet till Vällingby Centrum där bönen genomfördes i ett parkeringshus.
På söndagen var Stockholms moskéer överfulla med ramadanfirare som fick köa för att få delta i eid-bönen. För att alla skulle kunna delta samtidigt hade den nyöppnande Västerortsmoskén valt att hålla bönen i Åregaraget där 300 personer deltog.
DN träffade 11-åriga Sandra Sabet och hennes familj i augusti då hon hade bestämt sig för att fasta från soluppgången till skymningen, trots att hennes mamma rådde henne att ”fågelfasta” – från soluppgången till dess att skollunchen serverades.
– Jag har fastat hela månaden utom ett par dagar då jag var sjuk, berättar hon.
Vid tretiden på morgonen väckte hennes mamma, Susanne Albrike, hela familjen för morgonmålet. Under september har fastan blivit kortare i takt med höstmörkret. Att ramadan, som flyttar sig framåt varje år, i år inföll under den ljusa årstiden samtidigt med skolstarten, blev en tuff utmaning för alla skolelever. Sandra Sabet bad sin mamma göra smörgåsar med kalkon som hon åt i gryningen innan hon somnade om igen. På kvällen samlades familjen sedan för en rejäl måltid efter kvällsbönen vid solnedgången.
När ramadan avslutas ska alla ge dem som är yngre en present. Sandra Sabet och hennes syskon fick nya höstkläder som de tagit på sig till eid-bönen. Ett par svarta jeans och en svart kofta låg i paketen som Sandra Sabet fick av sin mamma. Firandet, eid al-fitr, fortsätter på måndag, och på tisdag med kalas hos morbror och farfar.
När vi kommer ned med rulltrappan till den avlånga lokalen delar familjen på sig. Pappa och lillebror sätter sig längst fram tillsammans med de andra männen. Sandra, hennes mamma och systrar sätter sig tillsammans med kvinnorna och de allra minsta barnen. Profeten uppmanade nämligen även kvinnorna att vara med vid högtidsbönen, salat ul-eid.
Ramadan inleds då nymånens skära för första gången visar sig under månkalenderns nionde månad. Först på lördagskvällen konstaterade de europeiska imamerna, sedan de först försäkrat sig om att månens gång var fullbordad, att eid-bönen skulle hållas på söndagsmorgonen. Beslutet meddelades på de muslimska församlingarnas telefonsvarare.
Uppemot 11.000 muslimer tog sig till Stockholms största moské vid Medborgarplatsen. Köerna var långa och i år fick bönen hållas i fyra omgångar. I flera av Stockholms förorter hade sporthallar bokats. I Stockholm finns nu ungefär 50 moskéer, men de räcker inte.
– Det börjar bli alldeles för trångt. Alla moskéerna utom den på Medborgarplatsen och den Fittja är dessutom provisoriska. Vi planerar moskéer i Tensta och Brandbergen, säger Moustafa Kharraki, vice ordförande i Sveriges Muslimska Råd.