Två män omkom när ett litet privatägt enmotorigt flygplan från Schweiz kraschade till marken efter start från Midlanda flygplats utanför Sundsvall. Båda var schweiziska medborgare.
Piloten rapporterade att han fått motorproblem efter start vid 10.40 på måndagsförmiddagen och flygledningen kunde från tornet på flygplatsen se planet slå i marken cirka hundra meter vid sidan om startbanan. Kraschen mot marken var mycket kraftig.
Trots en snabb insats kunde flygplatsens räddningstjänst inte rädda livet på de två männen i planet. Båda var schweiziska medborgare och är nu identifierade.
Det var två mindre flygplan från Schweiz som startade tätt efter varandra för att flyga mot Skövde. Det första planet kom upp i luften utan problem.
- Piloten i det bakre flygplanet rapporterade kort efter starten att han hade motorproblem och ville återvända till flygplatsen och landa. Samtidigt vek sig planet och föll till marken från mellan 100 och 200 meters höjd, säger Lars Grantinger vid Flygräddningscentralen i Göteborg till TT.
Besättningarna i de båda planen kom till Sundsvall i förra veckan på besök och skulle flyga vidare till Skövde när olyckan inträffade.
- Det havererade flygplanet är ett litet lätt tvåsitsigt sportflygplan av typen Cherry BX-2. Våra tekniker har dokumenterat olycksplatsen, säger Börje Öhman, informationschef vid polisen i Västernorrland.
Statens haverikommission kommer inte att utreda olyckan på Midlanda eftersom man sedan flera år tillbaka inte utreder olyckor med experimentflygplan, ultralätta plan och hängskärmar.
- Vi utreder inte längre den här typen av olyckor om det inte är något speciellt, säger Stefan Christensen, utredningschef vid Haverikommissionen, till TT.
En av orsakerna är att dessa flygplan har lägre säkerhet och betraktas som hobbyflyg. Det är inte klarlagt vem som kommer att utreda kraschen i Sundsvall.
- Planet var registrerat och byggt i Schweiz. De schweiziska myndigheterna har informerats om olyckan och det är möjligt att de vill utreda händelsen, säger Stefan Christensen.