En förskollärare på en förskola i Göteborg har polisanmälts misstänkt för misshandel av en tvåårig flicka.
Enligt en barnskötare som blev vittne till händelsen i tisdags ska förskolläraren ha lyft upp flickan i vänster arm för att sedan släppa henne i golvet. Flickan togs till Östra sjukhuset där man, enligt mamman, konstaterade att flickan skadats i underarmen men att inga ben var brutna, skriver Göteborgs-Posten.
Enligt rektorn för förskolan har förskolläraren omplacerats och sysslar med andra arbetsuppgifter under tiden som den interna utredningen, som också satts igång, pågår i stadsdelen.
Förskolläraren har arbetat på förskolan sedan i höstas och enligt uppgifter till GP har flera incidenter förekommit mellan henne och barn på avdelningen. En del av dem har lett till skriftliga anmälningar till stadsdelsförvaltningen.
– Ingen har tagit tag i problemen. Personalen har fått teambuilding och handledning men det har inte fungerat, säger en person med god insyn i förhållandena på förskolan, till GP.
Många föräldrar har under veckan hållit sin barn hemma från förskolan. Under fredagen var endast sex av 19 barn där.
Skolinspektionen ska också utreda förhållanden vid förskolan.