När nyårsklockan slog och 2011 blev 2012 smällde det rejält runtom i landet. Många valde dock att fira ett tyst nyår med rispapperslyktor i stället för raketer.
Här och var kunde den som vände huvudet mot himlen se de flygande ljuslyktorna. Rispapperslyktorna, på thailändska kom loy, blev kända i samband med tsunamikatastrofen 2004 och har på kort tid blivit populära alternativ till smällare.
Bo Saveros, ägare av Showbiz Compagniet i Malmö, har sålt många lyktor inför nyår. Han tror att det faktum att en halv miljon svenskar varje år reser till Thailand bidrar till popularitet, men också enkelheten.
– De är lätta att hantera, en kom loy kan ju alla ha. Fyrverkerier är svårare och kräver mer ansvar, säger han.
Den nya typen av stillsamma nyårsraketer välkomnas av Svenska kennelklubben (SKK). I Gävleborg hade polisen på nyårsdagen fem ärenden där raketskrämda hundar sprungit bort.
– Det är den hemskaste tiden vi har, vi vill ha strängare raketregler. Rispapperslyktorna är bra om man vill ha något vackert och stämningsfullt, säger Hans Rosenberg, presstalesman för SKK.
Räddningstjänsten höjer dock ett varningens finger för att de vindkänsliga lyktorna kan hamna på helt fel ställen, exempelvis hustak, vilket vid torrt väder kan sluta illa.