Thailands inrikeskonflikt

UD avråder från resor till Bangkok

Uppdaterad 2010-04-23 15:05. Publicerad 2010-04-23 10:57

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Med anledning av oroligheter avråder Utrikesdepartementet tillsvidare från icke nödvändiga resor till Bangkok. Svenskar som befinner sig i Bangkok uppmanas till extra stor försiktighet och att om möjligt uppehålla sig i sina respektive hotellområden, enligt utrikesdepartementet.

– På grund av säkerhetsläghet i Bangkokområdet med demonstrationer, dagliga incidenter och våldsutbrott känns det svårt att bedöma utvecklingen, därför avråder vi från resor med Bangkok som resmål, säger Anders Jörle, presschef på UD till DN.se.

UD:s avrådan om resor till Bangkok bygger på de senaste veckornas händelser och den upptrappning som skedde i torsdags då granater exploderade bland regeringsvänliga demonstranter i huvudstadens affärsdistrikt. Då dödades tre i explosioner i centrala Bangkok och 85 personer skadades, bland dem tre utländska medborgare från Australien, Indonesien och USA.

Svenskar i Bangkok uppmanas till extra stor försiktighet och att om möjligt uppehålla sig i sina respektive hotellområden.

– Man bör undvika centrala delar och folksamlingar, vara extra uppmärksam och följa UD:s hemsida, uppmanar Anders Jörle.

Avrådan gäller inte transit på Suvarnabhumi flygplats för vidare resa till andra destinationer i Thailand eller för internationella resmål.

– I nuläget bedömer vi att flygplatsen fungerar och är säker, säger Anders Jörle.

På grund av de flygstörningar som orsakats av vulkanutbrottet på Island befinner sig ungefär 300 svenskar ofrivilligt i Bangkok, i väntan på att få plats på ett flyg hem, uppskattar UD. Totalt befinner sig ett tusental svenskar i Bangkok.

– Vi vet inte exakt hur många som väntar på flyg hemåt, men sedan attentaten igår har vi gjort nogranna undersökningar och vi har inte funnit några skadade svenskar, säger Anders Jörle.

Under lördagen kommer Thai airways att sätta in extra plan från Bangkoks internationella flygplats. Flygbolaget, som härom dagen uppgav att man hade över 2 000 strandade passagerare som väntade på hemresa, kan för närvarande inte säga exakt hur många av deras svenska resenärer som nu är kvar i Bangkok. De arbetar för närvarande med att få tillstånd för ytterligare extra flyg, uppger Jonas Broström, försäljningschef på flygbolaget.

– De som av något skäl väntar på plan eller vill komma hem tidigare kan kontakta sin resebyrå för mer information om detta, säger Anders Jörle.

I spåren av problemen med askmolnet i Europa har flygbolaget SAS runt 300 strandade resenärer kvar i Bangkok.

- Vi kör extra flyg i helgen för att hämta hem dem, säger SAS informationschef Bertil Ternert.

Svenskar som befinner sig i Bangkok eller som är på väg att resa dit bör kontakta sitt försäkringsbolag för att säkerställa att reseförsäkringen fortsätter att gälla. Det rådet ger UD på sin hemsida.

Innebär det att resenärer som strandsatts av askmolnet dessutom nu behöva oroa sig för att deras försäkring plötsligt inte gäller? Nej, är svaret från Trygg Hansa gällande deras kunder.

- För den som redan var på plats när varningen utfärdades gäller fortfarande försäkringen på vanligt sätt, säger Håkan Franzén, försäkringsexpert på Trygg Hansa.

Den som mellanlandar i Bangkok på väg till ett annat resmål, eller de som befinner sig på annat håll i Thailand, behöver inte heller oroa sig. Även då gäller försäkringen.

Däremot gäller den inte för kunder som reser till Bangkok efter att avrådan börjat gälla. De reser på egen risk, enligt Franzén.

Ambassadör Lennart Linnér konstaterar att situationen i Bangkok har blivit mer och mer spänd.

- Läget har hårdnat och retoriken har trappats upp. Det finns allt större anledning att befara att felbedömningar kan komma att göras, att det spårar ur, att det tänds gnistor, säger han.

- Jag har varit inne ett par gånger i det stora demonstrationsområdet och för mig känns det som helt uteslutet att någon ska kunna fösa bort eller skingra de som finns där, utan stora förluster. Det kan bli ett 10:e april igen — fast möjligen ännu värre, säger Linnér och jämför med sammandrabbningarna för knappt två veckor sedan då över 20 personer dödades.

Ambassadören är klart oroad, även om han inte tror att militären verkligen kommer att kunna slå till mot de regeringskritiska "rödskjortorna".

- Det här är inte Nordkorea där man kan skjuta rakt in i folkmassan. Det har inte regeringen råd med. Det jag är mest orolig för är sammanstötningar mellan de olika demonstranterna. Det är svårt att tro att regeringen verkligen kan kontrollera utvecklingen. Det ser liksom inte bra ut just nu. Det håller på att gå lite åt fel håll.

UD avråder sedan tidigare från icke nödvändiga resor till provinserna Narathiwat, Yala, Pattani och Songkhla i södra Thailand, på grund av säkerhetsläget där.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

FN-kritik efter den blodiga massakern

Även Ryssland står bakom uttalandet. Ett enigt säkerhetsråd fördömde efter söndagens krismöte Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 3 0 tweets 3 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 20 5 tweets 15 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: AFP Apples vd.

Manliga chefer bedöms hårdare

Ny studie. Män som har chefspositioner och som begår misstag bedöms hårdare än sina kvinnliga kollegor.

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 27 5 tweets 22 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan