UD lägger ned fem beskickningar

Publicerad 2009-07-23 12:36

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Regeringen beslöt på torsdagen att stänga Sveriges ambassad i Colombo och generalkonsulaten i New York, Los Angeles, Kaliningrad och Kanton. Samtidigt tillsätts en utredning om hur utrikesförvaltningen ska moderniseras.

Vad många befarat blev på torsdagen verklighet: Fredrik Reinfeldts regering och Carl Bildts utrikesdepartement beslöt att avveckla det generalkonsulat i New York som i många år har betjänat tiotusentals svenskar och varit ett svenskt ansikte mot USA.

Plus att även generalkonsulaten i Los Angeles, Kaliningrad och Kanton avvecklas. Liksom ambassaden i Colombo på Sri Lanka.

Enligt UD är åtgärderna nödvändiga för att departementets budget ska komma i balans och anpassas till tilldelade anslag.

I ett pressmeddelande skriver man att "Utrikesförvaltningen förändras med omvärlden och sedan 1990 har Sverige öppnat 30 och stängt 43 ambassader och konsulat". Bland annat har nya ambassader öppnats i Minsk, Kabul och Khartoum, och ambassaden i Bagdad har återetablerats.

- När jag tillträdde som utrikesminister hösten 2006 hade UD ett underskott på drygt 50 miljoner kronor. Inom ramen för existerande budgetramar ska vi se till att vi har en effektiv och professionell utrikesförvaltning. Med förändringarna kommer vi att uppnå ekonomisk balans samtidigt som arbetsformerna förnyas, säger utrikesminister Carl Bildt.

Utöver nedläggningen av fem beskickningar ska UD:s personalstyrka skäras ned med 100 personer under perioden 2008-2010 och utrikesförvaltningens fastighetskostnader sänkas med 50 miljoner kronor. Bland annat har nya ambassader öppnats i Minsk, Kabul och Khartoum, och ambassaden i Bagdad har återetablerats.

Stängningen av beskickningarna kommer att ske ganska omgående. Samtliga generalkonsulat ska vara nedlagda i januari 2010 och Colomboambassaden ska vara stängd den 31 mars 2010.

På torsdagen beslöt regeringen om direktiv för en utredare som ska se över utrikesförvaltningens struktur och rekrytering. Utredare blir Peter Egardt, vd för Stockholms handelskammare, som var statssekreterare i Statsrådsberedningen 1991-1994.

- Utredaren ska titta på hur vi kan åstadkomma en mer flexibel utrikesförvaltning som lättare kan fokusera på prioriterade frågor. Han ska också lämna förslag om möjligheter för samarbete inom EU och Norden bland annat i ljuset av en planerad europeisk utrikestjänst, enligt Carl Bildt.

Uppdraget ska vara klart senast den 1 februari 2010.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Erlend Aas

”Fästingplåga jägarnas fel”

Det hävdar forskaren Thomas Jaensson. Men teorin får mothugg av Svenska Jägareförbundet, 123 10 tweets 113 rekommendationer

Webb-TV

”Sexistiska bilder får finnas på Facebook”

Facebook har bidragit till att feministiska argument spridits till många, men får också kritik för att vara ojämställd. ”33 anledningar” delades flitigt.

Se hela Veckans löp. Här är snackisarna från veckan som gått.

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix En guldsmedsbutik på Storgatan i Ängelholm rånades.

”Rånarna farliga”

Tre skottskadade i Ängelholm. Polisen varnar för guldsmedsrånarna. 15 5 tweets 10 rekommendationer

Vittne berättar för DN: ”Jag såg hur en av rånarna sköt flera skott.” 1 0 tweets 1 rekommendationer

Vet du mer? Kontakta DN om du är på plats eller har bilder.