De utsatta fosterbarnen

Ursäkt till vanvårdade fosterbarn

Publicerad 2011-10-14 16:44

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Sedan regeringen tvingats backa fick de vanvårdade fosterhemsbarnen rätt till ersättning. Nu är datumet också spikat för den utlovade upprättelseceremonin. Ett avslut för vissa, men inte för alla.

– Ursäkten är tänkt att sätta någon form av punkt, vi kan ju inte hålla på i all oändlighet att diskutera de här frågorna, vi måste ju också blicka framåt, säger Anne Skånér, ordförande för Riksförbundet samhällets styvbarn.

Vid ceremonin i Stockholms stadshus den 21 november kommer riksdagens talman Per Westerberg att hålla det officiella upprättelsetalet. Även barn- och äldreminister Maria Larsson (KD), som fick ta emot hård kritik efter att regeringen först sagt nej till ekonomisk kompensation till de drabbade, ska delta

– Maria Larsson ska närvara och tala vid ceremonin, säger hennes politiskt sakkunnige Göran Holmström.

Det har varit många turer kring hur kompensationen till de vanvårdade barnen ska se ut. Upprättelseutredningen föreslog en statlig ersättning på 250 000 kronor, men i september sade regeringen nej. Beskedet fick skarp kritik och många hörde av sig till socialdepartementet. Regeringen tvingades göra helt om och kom överens med Socialdemokraterna, Miljöpartiet och Vänsterpartiet om att beloppet ändå ska betalas ut.

Men det är inte alla drabbade som tänker delta när staten ber om ursäkt.

Elias Markewärn, som varit barn- och fosterhemsplacerad, berättar om en kluvenhet inför ceremonin. Han hade gärna sett att pengarna betalats ut innan och tror inte att han själv kommer att närvara.

– Ceremonin får inte syfta till att vi blir bortglömda, säger han.

Peter Lindberg, presstalesman för föreningen Vanvårdad och bortglömd, tycker inte att ceremonin blir något avslut eftersom föreningen kämpar för att även kommunerna ska betala ersättning till dem som drabbats av vanvård. Men själv kommer han ändå att delta.

– Jag har anmält mig i dag och till och med beställt tågbiljett, säger han.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

FN-kritik efter den blodiga massakern

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 3 0 tweets 3 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 20 5 tweets 15 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: AFP Apples vd.

Manliga chefer bedöms hårdare

Ny studie. Män som har chefspositioner och som begår misstag bedöms hårdare än sina kvinnliga kollegor.

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 27 5 tweets 22 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan