USA-stridsplan kan få bomba i Sverige

Uppdaterad 2010-03-08 21:17. Publicerad 2010-03-08 20:43

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Ett tjugotal amerikanska stridsflygplan ska öva bland annat bombfällning på svenskt territorium i sommar. Övningen kommer att utgå från F21 i Luleå och bomberna kommer att släppas över skjutfältet Lomben norr om Kalix.

Övningen kommer att hållas sista veckan i juli och första veckan i augusti om regeringen ger sitt tillstånd, skriver Riksdag och departement. Initiativet kommer från det amerikanska flygvapnet i Europa.

En liknande övning kallad Loyal Arrow hölls i samma område sommaren 2009.

- USA är en viktig partner för oss, det kommer man inte ifrån, säger överstelöjtnant Klas Pettersson vid Försvarsmakten till tidningen. Sverige har ju inget stridsflyg i Afghanistan, men USA:s stridsflyg där kan ju komma att utnyttjas av svensk trupp också, säger han och påpekar att skadade svenska soldater i Afghanistan har transporterats med amerikanska helikoptrar.

Socialdemokraternas försvarspolitiske talesman Anders Karlsson säger till DN.se att han ännu inte sett detaljerna i ansökan och inte kan uttala sig om hur partiet kommer att ställa sig i frågan:

- Men om övningen är till nytta för det svenska försvaret och om den uppfyller den överenskommelse som vi har med vänsterpartiet och miljöpartiet, alltså att den också är till nytta för de utländska missioner Sverige deltar i, då är det okej att den genomförs, säger Anders Karlsson.

De övriga oppositionspartierna är dock inte lika positiva till att låta USA öva på svensk mark. Vänsterpartiets försvarspolitiske talesman säger till DN att han förutsätter att de tre partierna kommer att ta avstånd från planerna medan miljöpartiets Peter Rådeberg menar att det vore helt fel att tillåta amerikanska flygvapnet att öva bombningar i Sverige och att detta skulle kunna öka spänningarna i Östersjöområdet.

Totalt kommer ett tjugotal stridsflygplan från det amerikanska flygvapnet att delta tillsammans med omkring 250 soldater. Ett besked från regeringen beräknas komma i början av april.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: AP

Forskare: Så smart blir du av lite vodka

Ökad kreativitet. En grupp män, som drack sig lätt berusade, löste fler verbalt krävande problem snabbare än en grupp helt nyktra män.