Ett parti av bockhornsklöverfrön som pekats ut som källa till ehec-smittan har sålts i svenska butiker. Produkten har stoppats och återkallats.
De misstänkta fröna har funnits i Sverige en längre tid. Det rör sig om 25 kilo som misstänks höra till ett parti som ligger bakom utbrotten i Tyskland och Frankrike.
– Man har undersökt vilka eventuella gemensamma nämnare som finns mellan utbrotten i Frankrike och Tyskland. Då har man gjort den traditionella spårningen bakåt. Fröna kommer från Egypten och det här partiet kom enligt uppgifter till Sverige i januari 2010, säger Lars Plym Forshell, smittskyddssamordnare vid Livsmedelsverket.
Företaget Econova som tog in varorna i landet finns i Norrköpings kommun och Livsmedelsverket har kontaktat både dem och kommunen för uppföljningar av det som hänt.
– Vi har bett företaget ta kontakt med sina kunder och informera dem om det här och sagt att de bör vidta åtgärder, säger Lars Plym Forshell.
Bockhornsklöver kallas också grekiskt hö och används bland annat som en av ingredienserna i curry. Produkter som framställts med bland annat ingredienser från det misstänkta partiet har sålts till butiker över hela landet sedan början av förra året. Econova har inte fått några signaler om att någon som köpt dem har blivit sjuk. Den aktuella påsen heter ”Groddblandning stor portion” och har artikelnummer 7651. Den har sålts i 6.277 påsar under 2011.
Nu arbetar företaget för att förhindra ytterligare spridning.
– Vi började ta kontakt med våra kunder i fredags och har fortsatt i dag. Vi ber dem ta bort produkten från hyllan i butik och vi har stoppat artikeln, så det går inte ut något från oss i dagsläget. Vi har också en tät kontakt med Livsmedelsverket, säger Johan Rydberg, affärsområdeschef på Econova.
– Det är i förebyggande syfte vi gör det här eftersom det finns en stark misstanke om att det är den grodd som skulle kunna innehålla ehec-smittan. Det har inte konstaterats någon smitta ännu.