Upproret i Syrien

Utvisningar till Syrien stoppas

Uppdaterad 2012-01-30 20:12. Publicerad 2012-01-30 17:51

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Alla ut- och avvisningar till Syrien från Sverige stoppas sedan läget i landet har förvärrats de senaste dagarna.

– Det är en ökad militarisering, en ökad organisationsgrad hos oppositionen och vi ser att bland de dödsoffer som skördas nu finns fler civila utanför demonstrationerna, som kommit i korselden. Och vi ser också en stark ökning av antalet dödsoffer i säkerhetsstyrkorna, säger Mikael Ribbenvik, Migrationsverkets rättschef.

Verket beslutade på måndagen stoppa alla ut- och avvisningar. Knappt 400 syrier i Sverige har beslut som vunnit laga kraft om ut- eller avvisning.

– Det här betyder att verkställigheten av deras beslut tillfälligt stoppas, säger Ribbenvik.

Under de första månaderna i fjol fick sju procent av de asylsökande från Syrien stanna, men från december, då konflikten uppgraderades, är siffran 66 procent. Orsaken är att brutalitet i konflikten ökat.

Organisationer som Amnesty och Röda korset har krävt stopp på ut- och avvisningar. Men det har inte påverkat Migrationsverket, säger Ribbenvik.

– Det är förhållandena på marken som är avgörande, och det är det vi stämmer av hela tiden.

Ännu bedöms dock inte "inre väpnad konflikt" råda i Syrien.

– Då krävs det utdragna och regelrätta stridigheter, och så ser det inte ut ännu, säger Ribbenvik.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

FN-kritik efter den blodiga massakern

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 3 0 tweets 3 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 20 5 tweets 15 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: AFP Apples vd.

Manliga chefer bedöms hårdare

Ny studie. Män som har chefspositioner och som begår misstag bedöms hårdare än sina kvinnliga kollegor.

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 27 5 tweets 22 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan