Svininfluensan

Vaccineringen startar vecka 42

Publicerad 2009-09-29 17:17

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Under vecka 41 och 42 levereras de planerade 900.000 vaccindoserna till Sverige. De bedöms räcka för en första vaccinering av riskgrupper och sjukvårdspersonal. Vaccineringen av de grupperna inleds under vecka 42.

Enligt folkhälsominister Maria Larsson (KD), väntas ett godkännande av vaccinet från EU-kommissionen inom de närmaste dagarna.

Det står sedan tidigare klart att den europeiska läkemedelsmyndigheten EMEA har rekommenderat EU-kommissionen att godkänna två av de tre vacciner som har tagits fram mot svininfluensan A/H1N1. Klartecknet gäller för Novartis vaccin Focetria och Glaxo Smith Klines vaccin Pandemrix, som Sverige har beställt.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonalds sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.