Välbevakad julbock i Gävle invigd

Foto: Pernilla Wahlman Julbocksinvigning den 2 december 2007. Den julen fick den stå oattackerad tiden ut.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

På söndagen invigdes officiellt 2010 års upplaga av Gävles riksbekanta, för att inte säga världsberömda julbock. Berömd för att den ofta faller offer för lågorna innnan tomten kommit.

I år ska det bli svårare för attentatsbenägna krafter med tändstickor i fickorna att ställa till det. Säkerheten kring den gigantiska Gävlebocken i eldfängd halm, placerad på Slottstorget, har nämligen höjts ytterligare ett snäpp, har lokala medier tidigare rapporterat. Bland annat har ett vaktbolag fått i uppdrag att hålla vakande ögon på platsen.

Musikern Kaskito Ngongo hade uppdraget att förklara julattraktionen invigd. Därefter följde fyrverkeri ackompanjerat av musik. Församlade Gävlebor fick höra kommunalrådet Carina Blanck (S) hålla ett tal där hon framförde ett tack till alla som deltagit i projektet ”Mer jul i Gävle”.

Inför julen 2009 fick bocken ”leva” förhållandevis länge. Först dan före dan stod den i lågor.

Första julen med halmbock i Gävle var 1966. Den gången ändade äventyret med att bocken brändes ner på nyårsaftonen, enligt uppgifter på Wikipedia där Gävlebocken förärats eget uppslagsord.

1976 föll den offer för en ung dam som bakom ratten på en Volvo Amazon rände in i bockens bakben, varpå skapelsen kollapsade.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Webb-TV

Ny massaker direkt efter FN-kritiken

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 8 8 tweets 0 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

15-åring anmäld för facerape

Många utsatta. Juridiskt sett är brottet allvarligt och trots att många utsätts för det får polisen inte in några mängder av anmälningar. 20 0 tweets 20 rekommendationer

Har du blivit "facerapad"?

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Engström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 25 12 tweets 13 rekommendationer

Man föll från balkong – dog

Trevåningshus. En 52-årig man omkom och en kvinna i 40-årsåldern skadades när de föll från en balkong på söndagsmorgonen.

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan