Våldsutsatta barn kan få bättre stöd

Publicerad 2010-09-09 15:39

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Barn glöms bort i Brottsoffermyndighetens utredningar och mister därför ersättning som de enligt lag har rätt till. Enligt justitieminister Beatrice Ask kan det bli aktuellt med starkare lagstiftning.

Regeringen tillsätter nu en utredning som ska se över reformen från 2006 där barn som bevittnat våld ska få brottsskadeersättning.

Enligt justitieminister Beatrice Ask har reglerna än så länge bara använts i ett begränsat antal fall och utredaren ska titta på varför det är så.

– Vi har fått signaler om att man glömmer bort barnen i utredningar. Våldet är inte alltid riktat mot barnet men vi vet att barn tar skada av detta, därför vill vi titta på varför inte reglerna kommit till användning, säger Beatrice Ask.

Utredningen ska också titta på om rätten till att få brottsskadeersättning även ska gälla vissa typer av ärekränkningsbrott, som förtal och kränkningar på internet. Som exempel nämns nakenbilder som ofrivilligt läggs upp på nätet och förolämpningar på Facebook och i chattrum.

Regeringen vill också begränsa Brottsoffermyndighetens möjlighet att, som det är i dag, göra en egen bedömning av ersättningens storlek.

– Det är inte begripligt för folk att man tilldöms ett skadestånd i domstol som Brottsoffermyndigheten sedan sänker, säger Beatrice Ask.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonald's sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.