”Det känns som om jag har fått någon sorts upprättelse nu”, säger Viktoria till DN. År 2007 anmälde hon till polisen att hon hade utsatts för en mycket brutal våldtäkt. Först i våras fick hon veta att gärningsmannen var dåvarande länspolismästare Göran Lindberg.
Viktoria har inte gett några intervjuer tidigare. Hon är den som enligt Södertörns tingsrätt utsattes för den mest brutala våldtäkten som också har inneburit att fängelsestraffet för Göran Lindberg blev så pass långt. År 2007 var hon en 17-årig flicka med problem. Hon bodde på ett behandlingshem eftersom hon skadade sig själv genom att skära sig i armarna och missbrukade alkohol.
En annan tjej på hemmet fick med henne på att sälja sex. Det var då hon träffade ”Peter” som Göran Lindberg kallade sig.
Hon berättar i förhören att Peter gick över alla gränser. Veckan därpå anmälde hon honom för två våldtäkter, den senare med grova sadistiska inslag.
Sedan hände ingenting förrän polisen hörde av sig i våras och kunde binda Göran Lindberg till händelserna.
Efter mycken vånda bestämde sig Viktoria för att möta Göran Lindberg öga mot öga i rätten.
– Det var väldigt jobbigt att gå in i salen när han satt där, men efteråt kändes det rätt att man inte visade sig rädd, berättar hon.
Var du orolig att domstolen inte skulle tro dig?
– Jag ville inte ta ut något i förskott. Jag försökte lugna ner mig själv och ville inte tro något innan det var klart.
Hur har du påverkats av det här?
– Direkt efter var det totalt kaos och jag mådde väldigt dåligt. Nu är det bättre. Jag har jobbat med mig själv och fått väldigt mycket stöd.
Tingsrätten beslutade att Göran Lindberg ska betala 205 000 kronor i skadestånd till Viktoria, vilket är mindre än hon begärde. Hennes advokat Berenike Alfvén säger till DN att de ska diskutera om de är nöjda med det beloppet.
Fotnot: Viktoria heter egentligen något annat.