Kvinnor med PCOS får ofta för tidigt födda barn och löper stor risk att förlösas med kejsarsnitt. Det visar den hittills största studien på sjukdomen, som drabbar var tionde kvinna.
Kvinnor med PCOS och deras foster kan riskera att utsättas för livs hotande tillstånd under graviditeten. Ändå räknas kvinnorna inte som riskgrupp i mödravården.
En diskussion är nödvändig kring de extra kontroller som studien talar för att de behöver, säger Nathalie Roos, som är ST-läkare inom gynekologi och obstetrik och doktorand vid Karolinska institutet.
Omkring var tionde kvinna lider av polycystiskt ovariesyndrom (PCOS), som är en relativt okänd hormonell rubbning. Sjukdomen ger för höga halter av det manliga könshormonet testosteron och nedsatt känslighet för hormonet insulin.
Det kan bland annat leda till övervikt, diabetes, hjärt-kärlsjukdom, mensrubbningar och svårigheter att bli gravid.
Nathalie Roos och hennes kolleger har kartlagt hur vanligt det är med komplikationer under graviditeten hos kvinnor som lider av PCOS. Forskarna har studerat drygt 1,2 miljoner barnafödslar i Sverige mellan åren 1995 och 2007. Cirka 3 700 barn föddes av mödrar som har PCOS. Det är den hittills största studien i världen som har gjorts på sjukdomen.
Studien visar att det är tio gånger vanligare för de drabbade kvinnorna än för andra kvinnor att få konstgjord befruktning för att bli gravid. Under graviditeten riskerar de att drabbas av flera komplikationer:
- De har nästan tre gånger högre risk att få för tidigt födda barn.
- De har fördubblad risk att få havandeskapsförgiftning.
- De har också fördubblad risk att förlösas med kejsarsnitt.
- Kvinnorna löper dessutom högre risk att drabbas av diabetes under graviditeten.
– Vi ser också en tendens till att barnen till de här kvinnorna har en högre risk att dö före förlossningen. De kvinnor som föder för tidigt tycks också få barn som är för stora för sin ålder, säger Nathalie Roos, som presenterar sin studie på den pågående fertilitetskonferensen ESHRE i Rom.
Nästan tre av fyra kvinnor med PCOS i studien var överviktiga. Bland de andra mödrarna var bara en av fyra överviktig.
– Övervikten kan leda till komplikationer. Kvinnorna kan få högt blodtryck och det ger nedsatt funktion i moderkakan. Det kan vara en av förklaringarna till att så många föder för tidigt eller tvingas göra kejsarsnitt.
I dag är det inte rutin inom mödravården att fråga om den gravida kvinnan lider av PCOS. Nathalie Roos anser att de drabbade kvinnorna ska få specialistmödravård med extra kontroller av bland annat blodtryck, blodsocker och kroppsvikt.
– Jag hoppas att den här studien ska öka medvetenheten om PCOS så att de här kvinnorna får den hjälp de behöver.