"Vårdkvaliteten kommer att sjunka betydligt"

Publicerat 2009-01-23 23:59

Leif Ehlin, överläkare på Örnsköldsviks sjukhus, frågar sig vart äldre människor ska vända sig om inte till akuten. "I primärvården är ju hälften av läkartjänsterna obesatta."

Björn Wanhatalo

Leif Ehlin, överläkare på Örnsköldsviks sjukhus, frågar sig vart äldre människor ska vända sig om inte till akuten. "I primärvården är ju hälften av läkartjänsterna obesatta."

Sjukhuset i Örnsköldsvik ska spara in 108 miljoner kronor i år. Oron är stor bland de anställda och många mår dåligt. "Vårdkvaliteten kommer att sjunka betydligt", säger Annika Lindberg, sjuksköterska på akuten.

Relaterade artiklar

Bild

Sjuksköterskan Annika Lindberg tycker det kommer att bli jobbigt att tvingas säga till personer som uppsökt akuten att de inte får träffa någon doktor.

Sjuksköterskan Annika Lindberg tycker det kommer att bli jobbigt att tvingas säga till personer som uppsökt akuten att de inte får träffa någon doktor. Foto: Björn Wanhatalo

Landstinget i Västernorrland ska spara 550 miljoner kronor i år, det betyder runt 2.000 kronor per länsinvånare. De största neddragningarna ska göras på landstingets tre sjukhus i Sundsvall, Sollefteå och Örnsköldsvik.

Hur många anställda som blir av med jobbet och hur många vårdplatser som ska skäras ned vet inte facket. Förhandlingarna har ännu inte inletts.

- Men vi har fått tydliga signaler om att det är stora nedskärningar på gång. Och vi har fått tipset att se till att våra medlemmar är anslutna till a-kassan, säger Inger Johansson, styrelseledamot för Vårdförbundets avdelning i Västernorrland och huvudskyddsombud på sjukhuset i Örnsköldsvik.

I våras anlitade landstinget ett konsultföretag för att se över hur besparingarna kan göras. Ett av förslagen går ut på att drastiskt minska antalet besökare till akuten från dagens 15.000 till 8.000.

- Det blir jättejobbigt för oss på akuten. Vi ska sitta där och säga till dem som kommer in att de inte får träffa en doktor, säger Annika Lindberg.

De anställda har fått sitta med i olika riskanalysgrupper där man diskuterat hur nedskärningarna kan påverka vårdkvaliteten och patientsäkerheten.

- Det har varit ett svårt arbete eftersom vi inte fått reda på hur många anställda som måste sluta eller hur många vårdplatser som ska bort, säger Annika Lindberg.

Överläkaren på medicinkliniken, Leif Ehlin, håller med. Han är starkt kritisk till konsulternas arbete och till de föreslagna nedskärningarna på akuten.

- De säger att vi är för generösa med att lägga in folk som kommer till akuten och att det finns en tradition i stan att gå till akuten. Men jag anser inte alls att det är så, säger han och fortsätter:

- Majoriteten av dem som kommer till oss är gamla människor. Vem ska ta emot dem om vi inte kan göra det? I primärvården är hälften av läkartjänsterna inte besatta.

Elisabeth Strömqvist, socialdemokratisk ledamot i Västernorrlands landstingsstyrelse, är övertygad om att det går att spara utan att sparka folk.

- Det är naturligtvis oundvikligt att vi måste dra ner på personal, men vi ska parallellt rekrytera i samband med pensioneringar till exempel, säger hon.

Några metoder för att klara av besparingarna på 550 miljoner är att inte återbesätta vikariat, att sortera bort kosmetiska operationer och att satsa på förebyggande folkhälsoarbete för att få färre fall av diabetes och välfärdssjukdomar i vården.

- Om vi dessutom kunde halvera antalet patienter som vårdas för sådant vi själva orsakar i vården - trycksår och infektioner till exempel - skulle vi spara oerhörda kostnader, säger Strömqvist.

Ni måste spara över 2.000 kronor per invånare i Västernorrland - tror du verkligen inte att det kommer att påverka patientsäkerheten?

- Nej, det tror jag inte. Men det är klart att det kommer att märkas för patienten på en del sätt. Man kan befara längre väntetider och färre kontroller.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Döda soldaterna på väg hem

Lyfte på morgonen. Flygplanet med kvarlevorna av de ihjälskjutna svenskarna väntas till Sverige under onsdagen. 5

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 143

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner. 10

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

160 befaras döda i afghanska laviner Foto: Altaf Qadri

160 befaras döda i afghanska laviner

Fast i biltunnel. Lavin gjorde vägen oframkomlig i Salangpasset. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området.

Mord i Rotebro

Man hittad död under natten mot onsdagen. Mannen var skjuten i huvudet och polisen har inlett en förundersökning om mord.

”Janukovytj tvingas kompromissa” Foto: Efrem Lukatsky / AP

”Janukovytj tvingas kompromissa”

DN:s Ingmar Nevéus om Ukrainas val. ”Allt tyder på att Julia Tymosjenko nu viker ner sig efter den knappa valförlusten i Ukraina.” 14

Kvartalsrapporter

SEB:s kreditförluster ökade Foto: Fredrik Sandberg / Scanpix

SEB:s kreditförluster ökade

Återupptar utdelning. SEB redovisar en rörelsevinst på 564 miljoner kronor för årets fjärde kvartal. 11

DN:s Patricia Hedelius:

DN:s Patricia Hedelius: Räntenetto bekymmer för aktieägarna.

DN Börs

DN Börs Se hur det går för SEB-aktien på Stockholmsbörsen.

DN Debatt 10 februari

”Här är vårt alternativ till Filippa Reinfeldts Vårdval”

Rödgröna i Stockholms läns landsting: Vi vill ersätta Vårdval Stockholm med en ny vårdmodell som är rättvis och tar hänsyn till behoven. Läs mer 28

Recept

Fransk läckerhet

Citronpaj. En pajbotten fylld av len, syrlig citronkräm och på toppen frasig maräng. Oemotståndligt!

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Burkens värde höjs 100 procent.

Burkens värde höjs 100 procent. Panten blir en krona jämt. 9

Skrikare.

På Stan Den fins­ka manskören Huutajat jobbar med kraft och decibel. Skrikare.

Comeback i småbils- klassen.

Comeback i småbils- klassen. Nya Audi A1 med små, snåla motorer i en sportig inramning.

Dyrare biljetter till rymden.

Dyrare biljetter till rymden. När Ryssland får monopol på transporter till ISS. 11