malmö.
"Trots de allvarliga förseelserna är en varning ändå en tillräcklig påföljd." Det skriver Statens ansvarsnämnd om den Lundaprofessor som trakasserade sin doktorand.
Det var förra sommaren som doktoranden och historieprofessorn inledde en sexuell relation.
I den utredning som Lunds universitet gjorde var det inte relationen i sig som fick kritik, utan det som hände när doktoranden gjorde slut.
Professor Dick Harrison skrev då ett mejl till doktoranden som hon uppfattade som hotfullt och han skrev också ett brev till studierektorn, som är chef för forskarutbildningen, där han svartmålade doktoranden.
Universitetet ansåg att det enda syftet med brevet var att misskreditera doktoranden.
- Att utnyttja sin maktposition för att skada sin doktorand med anledning av en privat oförrätt är tjänstefel, skrev universitetet i sin utredning och rekommenderade Ansvarsnämnden att ge Dick Harrison en varning.
Det gjorde Statens ansvarsnämnd på onsdagen. Till skillnad mot universitet ser Ansvarsnämnden mer allvarligt på att Dick Harrison fortsatte att vara handledare för doktoranden sedan de inlett sin relation än på de hot han senare framförde.
"Det som är försvårande för Dick Harrison är att han handlat utan att reflektera närmare över vilka skyldigheter han kan ha haft som handledare i den uppkomna situationen med dess jävsproblematik. Även om Dick Harrison inte haft för avsikt att skada sin doktorand med den kritik han framförde till studierektorn, måste han ha förstått att den ändå skulle få negativa konsekvenser för henne i hennes fortsatta doktorandstudier."
I sitt beslut skriver ansvarsnämnden:
"Vi har stannat för att en varning, trots de allvarliga förseelserna, ändå är en tillräcklig påföljd. Vi har då beaktat bland annat att Dick Harrison har insett att han handlat på ett felaktigt sätt, att anmälan inneburit en stor påfrestning såväl privat som professionellt samt att det inträffade inte tycks ha skadat dokorandens situation vid Historiska institutionen."
Göran Bexell, rektor vid Lunds universitet, välkomnar beslutet:
- Det är bra att nämnden delar vår bedömning om det allvarliga i beteendet och att man tydligt markerar vikten av att inte blanda ihop rollen som privatperson med rollen som handledare.
Dick Harrison säger till Dagens Nyheter att han inte vill kommentera ansvarsnämndens beslut.