Den svenska vargstammen behöver nytt genetiskt material men är inte för liten, säger Magnus Kindbom på jordbruksdepartementet. ”Den svenska vargstammen är extremt inavlad och djur blir sterila och får mindre kullar, men genom att under en femårsperiod låta 3-4 nya djur blanda sig med stammen ska stammen förstärkas.”
Magnus Kindbom på jordbruksdepartementet, som är politiskt sakkunnig i jaktfrågor, säger att regeringens beslut inte vilar på felaktiga forskningsresultat. Visserligen finns siffran 200 vargar kvar i regeringens beslut, och den vilar på den äldre rovdjursutredningen, men sedan dess har man också fått nya uppgifter som visar på de problem som kan uppstå med en så liten vargstam.
- Det är annan forskning som den senaste rovdjurspropositionen bygger på och som regerings beslut vilar på, säger Magnus Kindbom och hänvisar till 2007 års rovdjursutredning.
Magnus Kindbom pekar på att Naturvårdsverket anlitat forskare från universiteten i Stockholm, Uppsala, Lund och Sveriges lantbruksuniversitet för att bedöma den genetiska statusen som bygger på ett större europeiskt forskningsprojekt.
Forskarnas rapport visade att utan en förnyad invandring av varg krävs en stam på omkring 900 till 1.000 vargar eller också måste genetiken förbättras genom att flytta in vargar på olika sätt.
- Vi tror inte på en stam på 1.000 vargar, inte minst för att 40 procent av Sverige är renskötselområde. Istället har vi satt en lägre gräns som bygger på att nya vargar vandrar in till Sverige för att stärka stammen. Vi måste se till så att nya vargar kan vandra in genom renskötselområdet utan att renägarna drabbas.
Kan man tänka sig att vargar placeras ut?
- Huvudalternativet är att djuren vandrar in. Regeringen har öppnat för att man ska kunna flytta in vargar men med tanke på den tveksamhet som finns i vissa områden så är utmaningen större att flytta in dem än att låta dem vandra in, säger Magnus Kindbom.
Naturvårdsverket skriver i en rapport att en populationsstorlek på 230 norska och svenska vargar och 3-4 invandrade vargar under en femårsperiod ger stammen en större möjlighet att klara sig. Då ska man också kunna tillåta jakt.
I dag finns omkring 270 vargar i Sverige och ytterligare 25-30 i Norge. Nyligen tilläts den första jakten på de svenska vargarna.
- Vi måste få en större acceptans för rovdjuren, säger Magnus Kindbom. Att få jaga varg är en del i att öka acceptansen.