Helstatliga Vattenfall ska storsatsa på en vindkraftspark i Nordsjön utanför Storbritannien. Fullt utbyggd ska den kunna ge ström som motsvarar behovet för nästan alla Sveriges hushåll.
Projektet tog ett avgörande kliv framåt på fredagen, när den brittiska regeringen delade ut rättigheterna för nio zoner på landets territorialvatten och i dess ekonomiska zon.
– Detta är en fantastisk möjlighet att utveckla vindkraften. Vi har jobbat i över två år för att utveckla det här budet, säger Anders Dahl, chef för Vattenfall Vindkraft.
Med vi menar han då Vattenfall plus Scottish Power Renewables, ett brittiskt energibolag som ägs av spanska Ibedrola.
På det 6.000 kvadratkilometer stora området i Nordsjön ska de två bolagen resa mellan 1.000 och 2.000 vindsnurror och skapa en av världens största vindkraftsparker.
– Möjligheten finns att utvinna 7.200 megawatt. Området East Anglia, som tilldelats oss, har därmed en potential som motsvarar el till 4 miljoner hushåll förklarar Anders Dahl.
I Sverige finns 4,5 miljoner hushåll.
Som jämförelse med de 7.200 megawatt Vattenfall kommer att kunna utvinna i Nordsjön kan man ta Sveriges största havsbaserade vindkraftspark, Lillgrund i Öresund, den levererar 110 megawatt.
Investeringsbesluten ligger uppemot fyra år fram i tiden och hur mycket pengar Vattenfall kommer att satsa i projektet går därför ännu inte att säga. Med dagens kostnadsbild kan svenskarnas del mycket väl hamna på över 100 miljarder kronor.
– Just i dag ligger kostnaden på cirka 25—30 miljoner kronor per utvunnen megawatt. Totalt sett skulle det här projektet med de siffrorna bli på över 200 miljarder kronor, varav Vattenfall tar hälften, säger Anders Dahl.
– Nu har vi 3—4 års tillståndsprocess framför oss innan vi ska fatta investeringsbeslut och teknologin är hela tiden under utveckling.
Valet av samarbetspartner är enligt Dahl naturligt.
– Vattenfall är i dag topp två när det handlar om havsbaserad vindkraft och Scottish Power är ihop med sitt moderbolag Ibedrola världsledande totalt sett inom vindkraft.
Vattenfalls elproduktion från vindkraftverk kommer redan nästa år till största delen att komma från havsbaserade turbiner. Då räknar bolaget med att två tredjedelar av vindkraftsströmmen ska genereras till havs.