Vittnar om gratisjobb på McDonalds

Uppdaterad 2010-05-16 19:45. Publicerad 2010-05-16 18:43

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Hamburgerjätten McDonalds tvingar regelbundet ungdomar att arbeta gratis — och flera metoder har satts i system, uppger 100 anställda som SVT:s Dokument inifrån har talat med.

Det vanligaste är att den anställda måste stämpla ut om det inte finns något att göra. Men den anställda måste stanna kvar och vara beredd att stämpla in igen om det behövs.

– Vid lågförsäljning vill de att man ska gå på rast. ”Stämpla ut och gå och sätt dig i personalrummet och kolla på tv. Vi säger till så fort det blir någonting att göra”, berättar Riccard Nilsson för programmet.

Det uppges också förekomma att arbetsledare ändrar på tidsrapporteringen så att övertiden försvinner.

Företagets personaldirektör Lotta Björk säger att hon inte visste om att något fiffel har pågått med arbetstiderna.

– Jag kan inte svara på varför det har skett. Att det har skett är illa nog och det får inte gå till på det sättet, säger hon till Dokument inifrån.

Läs mer: McDonalds fuskmärker gammal mat

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Brand i butik mitt i centrala Rinkeby

Brandförsvaret försöker hindra spridning. En kraftig brand har på tisdagsmorgonen rasat i en klädbutik i Rinkeby centrum.

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Sänkta kreditbetyg för flertalet länder

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hustrun misstänker regimkritikers död

Har flytt med de två barnen. Bristen på information från myndigheterna gör att hon inte kan utesluta att han inte lever längre, säger hon till AFP.

Washington tillåter homovigslar

Delstaten är nu USA:s sjunde område att acceptera. Ny äktenskapslag.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonald's sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.