Wikileaks kontroversiella dokument sprids inte längre från Sverige. Hemsidan, som blivit president Obamas mardröm, har lämnat sin källarlokal i Solna, visar DN:s granskning. Serverleverantören har nu stängt av tjänsterna.
Datorer i ett gammalt skyddsrum i Solna har varit spindeln i nätet när topphemliga läckor blottats på hemsidan Wikileaks. Det avslöjade Dagens Nyheter i juli – en nyhet som fick genomslag i flera internationella medier, bland annat CNN, Washington Post och BBC.
Här skyddades den kontroversiella verksamheten av de svenska grundlagarna.
Men Wikileaks har lämnat sina lokaler i Sverige – utan att meddela serverleverantören.
Genom flera datorprogram, så kallad traceroute, har Dagens Nyheter spårat vilken väg trafiken når Wikileaks. I somras spreds i princip samtliga dokument genom svenska datorer. Nu, några månader senare, leds de i stället via bland annat Frankrike.
Under samma period har ägaren Julian Assange varit föremål för en våldtäktsutredning i Stockholm.
Uppgiften att Wikileaks lämnat Sverige bekräftas av serverlokalens ägare i Solna, Mikael Viborg.
– De har lämnat utan att säga nånting till oss. De har inte använt våra tjänster på ett tag. De borde faktiskt sagt att de inte ville använda tjänsterna länge. Vi skickade för någon vecka sedan en slutfaktura som ännu inte är betald, säger han.
När lämnade de?
– Jag vet inte exakt, men det måste ha varit för drygt en månad sedan. De har inte använt maskinerna, så vi har stängt av dem.
Hur gör ni om de inte betalar sina räkningar?
– Att driva in med hjälp av kronofogden är omöjligt.
Wikileaks är en organisation som har specialiserat sig på att sprida hemligstämplat material från stater och företag på sin hemsida.
Den grundades i december 2006 av en grupp människorättsaktivister, journalister och tekniker och lever på donationer.
I somras röjdes USA:s krigsdagbok i Afghanistan inför världens ögon och nyligen publicerades liknande dokument från Irakkriget.
Vita huset har vädjat till Wikileaks att inte släppa fler handlingar, och enligt flera experter har hemsidan troligen stört USA:s relation med Sverige. Wikileaks har för övrigt länge eller rentav alltid haft sina servrar speglade i flera olika länder.
Enkla spårningsverktyg för ip-adresser visar dock att en del av Wikileaks verksamhet finns i Sverige. Bland annat nätverket som vanligtvis beskrivs som verksamhetens ägare, Sunshine press. Uppgiften om att Wikileaks skulle ha lämnat Sverige dementerades på söndagen.