Wiola valde landstinget – sparade 17 800

Uppdaterad 2010-03-19 07:43. Publicerad 2010-03-19 07:35

Foto: Christine Olsson

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Wiola Persson, 83,erbjöds en gratis hörselundersökning av ett företag på stan.

– De var trevliga och bjöd på kaffe.

Audionomen föreslog att hon skulle köpa två Epoq XW för 25 900 kronor.

Wiola Persson, pigg och aktiv för sin ålder, har en gammal hör­apparat som krånglar. Det piper i öronsnäckan och i stora lokaler blir ljuden till ett enda surr.

Hon är inflyttad till Stockholm från Skåne och kontaktade i våras landstingets hörselvård.

Men när det dröjde innan hon blev uppringd nappade hon på ett erbjudande hon fått av en representant från Hörsam på Seniormässan. De erbjöd en gratis undersökning.

– Deras audionom var vänlig och duktig och väldigt säljande. Hade jag inte varit så alert hade jag säkert låtit mig övertalas att köpa hörapparaterna för totalt 17 800 om jag hade fått landstingets subvention, säger Wiola Persson.

– Men så mycket slänger jag inte ut utan att undersöka alternativen.
Apparaten hon erbjöds är en mycket liten, avancerad modell, ljudet från tv:n och mobiltelefonen kan exempelvis trådlöst skickas direkt in i hörapparaten. Men Wiola

Persson använder väldigt sällan sin mobil.

Efter en tid kontaktade Wiola Persson vårdgarantikansliet i Stockholm, och de ordnade så att hon snabbt fick en tid hos ­Avesina AB, landstingets hörselvård.

Där visade hon erbjudandet från Hörsam. Och den audiomen, som även DN talat med, menar att Wiola Perssons behov väl kan tillgodoses av den modell som landstinget erbjuder.

– Nu ska jag testa landstingets apparat. Samtidigt har landstinget en del i detta, för de är så tysta och berättar inte tillräckligt mycket om vad de kan erbjuda. De borde också visa upp sig på mässor, ordna öppet hus och bjuda på kaffe.

Läs mer: Privat hörselhjälp kan bli dyr affär

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Så ser din chef vad du gör på Facebook

Allt vanligare med kontroller av jobbsökande. Fyra av tio rekryterare gör kontroller på sociala medier när de ska anställa ny personal.

Detta kollar chefen mest. Hela listan på bakgrundskontrollerna.

Så gör företagen kontroll. Se grafiken på vad företagen vill veta.

Är du rädd för att chefen ser din Facebookprofil?

Foto: Scanpix

Semenya vill lämna hela könsfrågan

Diskussionen om hennes kön är avslutad. Caster Semenya, 21, könstestades och stängdes av från allt tävlande i elva månader.

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Inte bästa valet. Iphone 4S rekommenderas inte om du vill använda mobilen utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.

Foto: EPA/Scanpix

Storflygplats hotad – terminaler utrymda

En person gripen. En av Europas största flygplatser, evakuerades vid lunchtid på måndagen på grund av ett bombhot.