Om också barnen mellan sex månader och tre år omfattas av vaccinrekommendationen innebär det att ytterligare cirka 250 000 barn ska ha sprutor, om deras föräldrar så önskar.
- Det tror jag inte är något problem för vården. Den har klarat av att vaccinera nära två miljoner personer på mindre än fem veckor, säger Anita Lundin på Socialstyrelsens smittskyddsenhet.
För närvarande är vaccinet en bristvara inom flera landsting. Nästa vecka väntas 500 000 nya doser komma till Sverige och fördelas över landet efter folkmängd. Veckan därpå väntas 600 000 doser, men därefter tror tillverkaren Glaxo Smith Kline att leveranserna kan börja bli betydligt större.
- Om två till tre veckor har vi leveranser som är dubbelt så stora som nu. Att vaccinet kan ta slut nu så här i början ser vi som resultatet av ett gott arbete, säger Anita Lundin.