Allt fler svenskar väljer att byta namn. Bara i år har fler än 4.000 personer ansökt om namnbyte hos Patent- och registreringsverket (PRV). Att slå ihop två efternamn eller stava Svensson med Z är extra populärt.
Den som vill byta namn måste lämna en anmälan till PRV för att få det nya namnet godkänt. Det senaste åren har intresset vuxit stort och hittills i år har 4.073 ansökningar inkommit.
– Det har varit en otroligt ökning de senaste tio åren och jag tror att det kan bli nytt rekord i år igen, säger PRV:s enhetschef Jan Ekengren.
En tydlig trend i år är att nygifta par skapar ett eget gemensamt namn. Några namn som godkänts under våren är Palethu, Doublet, Grufvik och Koltsson.
– Andra försöker hitta en variant från den ort eller gård de kommer ifrån, medan en del hittar på ett fantasinamn eller tar ett adligt namn, säger Jan Ekengren.
Men den absolut vanligaste ändringen gäller stavningen.
– Många vill stava Svensson med Z eller Karlsson med C. Det är ett sätt att snitsa till namnet, säger Jan Ekengren.
Han tror att trenden kommer att hålla i sig även i framtiden men påpekar att det inte är tillåtet att heta vad som helst. Till exempel får man inte heta något som väcker anstöt eller ha ett efternamn till förnamn. Namnet får inte heller vara ett företag, bolag, ortnamn eller en titel på en bok.
– Folk vill byta namn för att sticka ut och ha ett namn som skiljer sig från mängden. Sen är det dessvärre så att många byter namn för att passa in. Det kan handla om att barn ska få det lättare i skolan eller att personer med utländsk bakgrund vill ha ett jobb.