Trängselskatten tillbaka i augusti

Publicerat 2007-04-12 12:33

Trängselskatten återinförs i Stockholm den 1 augusti. Regeringens väntade proposition kom på torsdagen. Intäkterna ska, som tidigare aviserats, användas till satsningar på vägnätet i Stockholmsregionen.

Reglerna blir i princip desamma som under försöksperioden 2006. Men undantag finns. Nu befrias inte taxi och färdtjänst från skatten och den avgift som den som inte betalar trängselskatt måste erlägga sänks från 500 till 200 kronor.

Trängselskatten blir också avdragsgill för både företag och privatpersoner. Miljöbilar slipper trängselskatt under de första fem åren och under juli reser alla skattefritt.

Bussar och handikappfordon blir också i fortsättningen skattebefriade.

Trafikanter till och från Lidingö måste inte betala skatt, vilket de inte heller behövde under försöket. Villkoret är att bilen klarar genomfarten på Stockholms gator på en halvtimme.

I sitt pressmeddelande skriver regeringen att de så kallade transpondrarna kan komma att tas bort, men att de eventuellt kan behövas för att ge extra säkerhet i besluten om reglerna för trafiken till och från Lidingö.

Skatten betalas enklast via autogiro och för det behövs inte längre någon transponder. Men man kan också betala i Pressbyrån eller hos 7-Elevenbutiker över hela landet eller via plus- och bankgiro. Detta ska ske senast 14 dagar efter det att bilen passerat en betalstation. Någon påminnelse får man inte.

Skatten varierar beroende på vilken tid på dagen resan sker. Dyrast är det i rusningstid med 20 kronor och billigast klockan 6.30—6.59 och 18.00—18.29 med 10 kronor.

Trafik kvällar, nätter, lördagar och söndagar är skattefri.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Döda soldaterna på väg hem

Lyfte på morgonen. Flygplanet med kvarlevorna av de ihjälskjutna svenskarna väntas till Sverige under onsdagen. 6

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 144

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner. 11

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

160 befaras döda i afghanska laviner Foto: Altaf Qadri

160 befaras döda i afghanska laviner

Fast i biltunnel. Lavin gjorde vägen oframkomlig i Salangpasset. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området.

Mord i Rotebro

Man hittad död under natten mot onsdagen. Mannen var skjuten i huvudet och polisen har inlett en förundersökning om mord.

”Janukovytj tvingas kompromissa” Foto: Efrem Lukatsky / AP

”Janukovytj tvingas kompromissa”

DN:s Ingmar Nevéus om Ukrainas val. ”Allt tyder på att Julia Tymosjenko nu viker ner sig efter den knappa valförlusten i Ukraina.” 17

Kvartalsrapporter

SEB:s kreditförluster ökade Foto: Fredrik Sandberg / Scanpix

SEB:s kreditförluster ökade

Återupptar utdelning. SEB redovisar en rörelsevinst på 564 miljoner kronor för årets fjärde kvartal. 13

DN:s Patricia Hedelius:

DN:s Patricia Hedelius: Räntenetto bekymmer för aktieägarna.

DN Börs

DN Börs Se hur det går för SEB-aktien på Stockholmsbörsen.

DN Debatt 10 februari

”Här är vårt alternativ till Filippa Reinfeldts Vårdval”

Rödgröna i Stockholms läns landsting: Vi vill ersätta Vårdval Stockholm med en ny vårdmodell som är rättvis och tar hänsyn till behoven. Läs mer 29

Recept

Fransk läckerhet

Citronpaj. En pajbotten fylld av len, syrlig citronkräm och på toppen frasig maräng. Oemotståndligt!

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Burkens värde höjs 100 procent.

Burkens värde höjs 100 procent. Panten blir en krona jämt. 10

Skrikare.

På Stan Den fins­ka manskören Huutajat jobbar med kraft och decibel. Skrikare.

Comeback i småbils- klassen.

Comeback i småbils- klassen. Nya Audi A1 med små, snåla motorer i en sportig inramning.

Dyrare biljetter till rymden.

Dyrare biljetter till rymden. När Ryssland får monopol på transporter till ISS. 11