Utdrag ur boken "40 frågor om islam"
Publicerat 2007-07-11 23:36
Om islamiska lagar och straff är omänskliga?
…de som dödas vid väpnade rån tillsammans med de tjuvar som handhuggs i de länder som tillämpar islamiska sharialagar är anmärkningsvärt färre än de som dödas av väpnade rån i länder som tillämpar andra "världsliga" lagar. Inte en enda incident har under de senaste tio åren rapporterats från till exempel Saudiarabien, medan hundratals incidenter rapporteras dagligen i USA."
De islamiska lagarna skyddar dessutom inte bara oskyldiga från att falla offer för tjuvar och mördare. De skyddar också individen från att ta steget att bli rånare och mördare. Med andra ord - dessa lagar hjälper till att förhindra att den oskyldige blir en brottsling samtidigt som de hjälper till att förhindra att andra blir offer för brottslingarna."
Om dödsdom mot en otrogen make/maka?
Otrohet anses utgöra ett större hot mot den sociala tryggheten och individens frid än till exempel rån. Och så länge straffen ses som ett medel att förebygga är det naturligt att ha lagar som straffar den otrogne hårdare än tjuven.
Nu ska man inte tro att alla otrogna i dagens samhälle kommer att dömas till döden så snart islam tillämpas. Nej, man kan faktiskt räkna med att ingen, eller ytterst få män och kvinnor, kommer att vara otrogna när samhället antar denna restriktiva lag. Detta gäller när islams lagar tillämpas tillsammans med andra islamiska förhållanden som skapar ett samhälle baserat på disciplin och kyskhet.
Även i detta sammanhang är de som dödas av en svartsjuk man, hustru, älskarinna eller pojkvän i vilket "värdsligt" samhälle som helst, anmärkningsvärt fler än de otrogna som avrättas på grund av tillämpning av islamisk lag."
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Boka billigt hotell här
BOKA - Vi hjälper dig hitta det bästa hotellet i ditt resmål.
-
Sista-Minuten-Hotell i Paris
750:-/natt/dubbelrum inkl. frukost i centrala Paris.




















SVT1
SVT2
TV3
TV4
Kanal 5
TV4 Plus
TV6
TV4 Film
Discovery Channel
Eurosport




