Den nye presidenten fick omedelbart ta itu med ekonomin som rasade.
- Han hade oturen att hamna i ett läge då USA befinner sig i det svåraste läget på 80 år, säger Erik Ohlsson, DN:s korrespondent i Washington.
Ohlsson utfrågas tillsammans med Dagens Nyheters korrespondent i New York Lennart Pehrson av DN:s nyhetschef Mats J Larsson.
Lennart Pehrson följer den ekonomiska utvecklingen i landet på nära håll.
- Hittills har Obama hanterat ekonomin relativt bra men de stora problemen ligger framför honom, säger Pehrson och nämner det växande budgetunderskottet som nu är över 13 procent.
Det innebär att reformer för klimatet, skolan och vården kommer att bli svårare att genomföra, tror Lennart Pehrson.
- Det måste till en finanspolitisk åtstramning när ekonomin vänder uppåt, säger Lennart Pehrson.
Erik Ohlsson påminner om att fastighetskrisen har bromsats upp och man ser en liten ljusning.
- Åtgärderna som har vidtagits är stimulansåtgärder, ett antal banker har förbättrat sina lägen, men det finns en desperat längtan efter positiva nyheter, än är det långt kvar.
Moderatorn Mats J Larsson frågar: Hur ser förhållandet ut till övriga världen?
- För det första har det inte hunnit hända så mycket eftersom Obama bara suttit i fyra månader men han är mer tillmötesgående och mindre inriktad mot Storbritannien, säger Erik Ohlsson.
Det betyder att förhållandet till Tyskland och Frankrike är öppnare nu än under Bush-regimen. I Mellanöstern har också förhållandet till USA förändrats med Obama.
- Obama prioriterar väldigt högt att man ska få igång fredsförhandlingarna med palestinierna och har vädjat om en dialog, säger Lennart Pehrson.
Ryssland är också en viktig aktör på den internationella scenen. George W Bush hade ett nära förhållande till Putin, personkemin mellan dem fungerade bra.
- Obama har talat om en omstart med Ryssland med president Medvedev, säger Erik Ohlsson. Men gränskonflikter mellan Ryssland och före detta Sovjetrepubliker som Georgien har fördömts av USA.
Iran är en av de största stötestenarna för Obama. Man kan inte tolerera att Iran fortsätter att utveckla kärnteknologi, trots det har USA öppnat för ett nytt förhållande med Iran.
- Det är första gången sedan revolutionen i Iran som man försöker öppna för dialog, säger Lennart Pehrson.
I USA:s närområde finns Kuba och Venezuela. Där har också Obama startat en dialog.
- Den politiska risken han tar är att de politiska motståndarna stämplar honom som en mjukis, säger Erik Ohlsson.
Frågan om Guantanamo är också het inom det demokratiska partiet. Samtidigt har Obama sagt att lägret ska stängas. Frågan är vad som ska hända med fångarna. Obama har bland annat öppnat för militärdomstolar, men det har fått kritik inom hans parti.
Ett nytt miljöavtal ska förhandlas fram i Köpenhamn i år.
Moderatorn Mats J Larsson: Vad händer med det nya klimatavtalet?
- Delstaterna ska kunna sätta egna tak på utsläppen och han är mer tillmötesgående, men jag vet inte om han kommer att skriva under avtalet, säger Erik Ohlsson.
USA står för cirka hälften av världens militärutgifter.
Från en åhörare: Är det en okontroversiell fråga?
- Försvaret är så inlemmat i samhället, det är inget som är ifrågasatt, säger Erik Ohlsson.
- Att USA ska behålla sitt överläge är inte kontroversiellt, det som diskuteras är vad man ska satsa på, säger Lennart Pehrson.
Finns ingen trötthet på Irakkriget?
Irakkriget i sig finns det ett motstånd mot. Man kommer dock att behålla 50.000 man i Irak, säger Erik Ohlsson.