Svenskarna och vädret

Soligt och varmt i helgen

Publicerad 2011-06-03 06:57

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Mestadels över 20 grader och sol. Så väntas vädret bli under den stundande långhelgen, enligt SMHI.

Varmast blir det i östra Svea­land med temperaturer på upp­emot 27 grader.

Till alla långlediga helgfirare kommer Sveriges meteorologiska och hydrologiska institut med somriga besked. Redan under klämdagen i dag får vi in en högtrycksrygg.

– Det kan i alla fall bli uppemot 25 grader på fredagen i de södra delarna av landet och även under lördag och söndag kan det snudda de graderna. Vi har temperaturer som är lite över det normala, säger Lisa Frost, jourhavande meteo­rolog på SMHI.

Allra varmast väntas det bli i de östra delarna av Götaland.

– Eftersom det är fortsatt soligt med västliga vindar blir det ofta varmast på den östra sidan. Där kan det till och med bli upp­emot 26–27 grader, säger Frost.

I norr blir det något ostadigare med regn och skurar som passerar över mellersta och norra Norrland, med svalare temperaturer.

I onsdags sattes års­rekord i värme i Örebro och Kvarn i Östergötland med 29 grader.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

FN-kritik efter den blodiga massakern

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 9 4 tweets 5 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: AFP Apples vd.

Manliga chefer bedöms hårdare

Ny studie. Män som har chefspositioner och som begår misstag bedöms hårdare än sina kvinnliga kollegor.

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 32 6 tweets 26 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan