Aldebe hoppar av riksdagskandidatur

Publicerad 2009-11-08 14:11

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Mahmoud Aldebe, ordförande i Sveriges muslimska förbund, hoppar av sin kandidatur för Centerpartiet till riksdagen, skriver han i ett mejl till TT. Han hävdar bland annat att det finns personer med islamofobi inom partiet och även inom andra etablerade partier, och att han därför aldrig kommer att känna sig välkommen.

När det blev känt att Aldebe ville kandidera väckte det starka känslor. Bland annat skrev Elisabeth Thand Ringqvist, sakkunnig hos näringsminister Maud Olofsson, i en debattartikel i Expressen för en dryg månad sedan att "islamister hör inte hemma i C". Hon reagerade mot att Aldebe för tre år sedan förespråkat sharialagar.

Aldebe, i sin tur, reagerade mot vad han ansåg var grova personangrepp och islamofobiska tongångar, och påpekade att han tidigare förespråkat sharialagar men tagit tillbaka kravet.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Foto: AP

Forskare: Så smart blir du av lite vodka

Ökad kreativitet. En grupp män, som drack sig lätt berusade, löste fler verbalt krävande problem snabbare än en grupp helt nyktra män.

Foto: Bildbyrån

Tre nya mål från Guidetti

Se sista målet här. John Guidettis succé i den holländska ligan fortsätter. På söndagen gjorde svensken tre nya mål.