Valet 2010

Alliansen: Orättvist och ofärdigt

Uppdaterad 2010-04-28 12:11. Publicerad 2010-04-28 11:38

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

- Det är orättvist, ofärdigt och otillräckligt, säger näringsminister Maud Olofsson (C) om de rödgrönas miljöskatteförslag.

Enligt henne så innebär förslaget ett dråpslag mot landsbygden, där man är beroende av bilen.

- Det här drabbar landsbygden, basindustrin och skogsindustrin, säger Olofsson.

Samtidigt säger miljöminister Anders Carlgren (C) att förslagen är otillräckliga för att klara av de rödgrönas miljömål.

- Detta är ett kvitto på att de rödgröna inte klarar att täcka sina stora klimatlöften, säger han.

Enligt miljödepartementets beräkningar så skulle de rödgrönas förslag bara innebära utsläppsminskningar på 1,5 miljoner ton koldioxid samtidigt som deras mål kräver 9,2 miljoner ton.

TT: Men ni kan väl inte både hävda att det är en skattechock och att det är otillräckligt för klimatet?

- De gör ingen skatteväxling, det är bara skattehöjningar som dessutom inte når upp till miljömålen, säger Olofsson.

Hon påpekar att den borgerliga regeringen samtidigt som man höjt miljöskatter också sänkt inkomstskatter.

- De rödgröna har inte modet att redovisa vad som krävs för att uppnå de ambitiösa miljömålen, säger Olofsson.

Carlgren varnar för att de rödgröna måste höja sina miljöskatter betydligt mer för att klara sina miljöambitioner. Enligt Carlgren så driver Centern inget förslag för att höja skatten på bensin. Däremot är partiet på sikt berett att höja koldioxidskatten om det skulle krävas för att nå klimatmålen för 2020.

Även statsminister Fredrik Reinfeldt kommenterade de rödgrönas miljöskatteförslag.

- De lägger tyngden på de med lägst inkomster och förslagen påverkar allra minst de som tjänar mest, säger han.

- Det är tydligt att det här drabbar de som bor på landsbygden och att det lägger en tung börda på företagare.

Reinfeldt medger att han talat sig varmt för koldioxidskatter i klimatdebatten men påpekar att de framför allt bör införas i länder som inte har några i dag, till exempel USA. Han betonade också att den borgerliga regeringen sänkt inkomstskatterna.

- De tre vänsterpartierna tar nu mycket kraftiga steg när det gäller skattehöjningar och signalerar inte samtidigt andra skattelättnader, säger Reinfeldt.

- Givet detta så tycker vi att förslagen är orättvisa.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.

Foto: Daniel Maurer / AP

Sanna Kallur springer igen

”Små framsteg.” Häckstjärnan Susanna Kallur har genomfört sitt första löppass sedan förra våren. Målet är inställt på OS i London.

Foto: Magnus Hallgren

Gift i chipsen minskar med ny norsk metod

En ny teknik gör det möjligt att fritera potatis så att nästan ingen akrylamid bildas. Giftet försvinner – nästan i alla fall.

Foto: Scanpix De drabbade charterbolagen väljer att sätta in andra flygbolag.

Flygstrejk bryter ut

Tvist om arbetstider. En flygstrejk bryter på tisdagen ut mot flera av Apollos, Solresors och Fritidsresors flygbolag.