Motviljan mot svensk invandringspolitik är Sverigedemokraternas skiljemärke. Det är också den barriär som gör samarbete med andra praktiskt taget omöjligt. Partiet tog i senaste valet mandat i nästan hälften av landets kommuner. I ett dussintal fick SD en vågmästarroll. Dekret uppifrån förbjöd övriga partier att förhandla, men i ett antal kommuner blev SD så stort att det inte gick att ignorera.
Varje tendens till samarbete med SD upptäcks och brännmärks i lokala medier, och fiskas upp på riksplanet. Minoritetskoalitioner riskerar ständigt nederlag i fullmäktige. Oppositionen är livrädd för att SD ska stödja deras förslag, men kan inte sitta tyst. Blocköverskridande samarbete kan låta fint men göra SD till martyrer.
På vissa ställen, som Upplands Väsby och Falköping, har SD ställt till kaos genom att först rösta fram en borgerlig koalition och därefter en socialdemokratisk budget. I åtskilliga kommuner har dilemmat löst sig genom att SD-ledamöter hoppat av, aldrig infunnit sig eller uteslutits av partiledningen.
Landskrona, där SD nådde över 22 procent, var tvunget att hantera resultatet. I stadens minoritetsstyre ingår Folkpartiet, Moderaterna och Miljöpartiet.
- Vi bestämde tidigt att inte utestänga SD från information eller vägra tala med dem, säger kommunstyrelsens ordförande Torkild Strandberg (FP). Det har väl gått skapligt. Vi presenterar den politik vi vill ha, sedan fattar nämnder och fullmäktige beslut.
Ofta får hans förslag stöd av SD. Något annat samarbete än det mellan FP, M och MP finns däremot inte, enligt Torkild Strandberg. Oppositionsrådet Niklas Karlsson (S) är skeptisk.
- Om det är organiserat eller inte är gränsfall, men visst pratar de. FP och SD har funnit varandra, säger Niklas Karlsson.
SD:s lokale partiordförande Stefan Olsson tycker att hans grupp blir behandlad som alla andra. Partiet har fått igenom sex motioner i fullmäktige, om bland annat tillsättande av en äldreombudsman och en kampanj mot våld och hot. Invandringsfrågan driver SD inte särskilt aktivt i kommunen.
- Vi äger inte frågan om invandringspolitiken, det gör riksdagen, säger Stefan Olsson. Våra väljare vet hur vi står, så det är bättre att fokusera på sådant som kan utveckla Landskrona.
Enligt SD:s partisekreterare Björn Söder har situationen i landet lät-tats upp under mandatperioden.
- Efter valet 2002 var det totalt stopp, då gick inte ett enda SD-förslag igenom. Nu sker samarbeten i vissa kommuner, väldigt inofficiellt, så jag vill inte gå in på var. Piskan från Stockholm gör det känsligt för de andra partierna, säger Björn Söder.
En minoritet styr även Karlskrona: den borgerliga alliansens fyra partier plus MP. SD är vågmästare, med 8 platser av 75. När kommunledningen 2007 kom överens med SD om att rädda en nedläggningshotad skola fick den bassning från Stockholm. Alla kontakter avbröts.
Förra året gjorde minoritetsstyret upp med Socialdemokraterna om budgeten så pass att S lade ned sina röster. Hur det blir i år är osäkert.
- Vi vet ibland inte om vi får igenom våra förslag eller inte. Men ser vi att vi kommer att förlora kan vi låta ärenden gå till ny beredning, säger kommunalrådet Karl-Gösta Svenson (M).
S i Karlskrona ville ha blocköverskridande samarbete redan direkt efter valet. Karl-Gösta Svenson säger att det föll för att S krävde ordförandeposten i kommunstyrelsen.
Trelleborg provade mellan 2002 och 2006, då S och M gjorde upp om makten i kommunen. Ingen var nöjd. Och SD gick kraftigt framåt i valet.
- Om för många partier går ihop och styr ser det ut som om det inte spelar någon roll vad man röstar på, säger Catherine Persson (S), oppositionsråd i Trelleborg. Det får inte bli för utslätat. Då finns risken att man väljer SD av något slags missnöje.
Det trelleborgska minoritetsstyrets ledare Ulf Bingsgård (M) säger att motioner utreds på lika villkor, oavsett om S eller SD har skrivit dem. Hur SD röstar vet han aldrig, men han har en tumregel.
- I princip är de alltid för mer pengar till alla verksamheter, samtidigt som de vill sänka skatten, säger Ulf Bingsgård.