Anders Lago positiv till ändringar i ebo-lagen

Publicerad 2009-10-30 14:45

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

S-kongressen beslutade på fredagen att lagen om eget boende för asylsökande, den så kallade ebo-lagen, ska ersättas av ett nytt system om Socialdemokraterna vinner valet. Kongressen konstaterar att lagen inte fungerar och att ett nytt system måste skapas. Den får medhåll av Södertäljes kommunalråd Anders Lago (S) i Södertälje som länge drivit frågan.

– Jag är glad, det är ett stort framsteg för en fråga som jag och Södertälje drivit under lång tid. Nu har vi fått ett beslut som innebär att Socialdemokraterna vill ändra ebo-principen och ta fram ett nytt system för mottagande, säger Södertäljes kommunalråd Anders Lago till DN.se.

Kommunalrådet uppmärksammades världen över efter att det framkommit att lilla Södertälje tagit emot fler flyktingar från Irakkriget än hela USA.

– Vi kan inte ha ett system där alla flyktingar hamnar som inneboende i förorterna. Vi måste ha ett ordnat organiserat mottagande där vi erbjuder alla familjer en lägenhet och alla barn en skolplats, säger kommunalrådet som dagen till ära ska intervjuas av ett irakiskt tv-team.

– Nu skulle vi gärna vilja se att Moderaterna och alliansen också funderar över hur man ska lösa problemen med migration och flyktingmottagandet.

Anders Lago har länge kritiserat ebo-lagen för att den inneburit en mycket hög koncentration av asylsökande till ett fåtal kommuner - däribland Södertälje.

Under 2008 kom 824 flyktingar till Södertälje kommun varav 796 kom från Irak. Det var fler irakier än någon annan svensk kommun tog emot under året. Under 2007 kom 1326 flyktingar till Södertälje, varav 1221 var flyktingar från Irak.

Södertälje har länge arbetat för att fler kommuner ska ta sitt ansvar och ta emot flyktingar.

– Ändringarna i ebo-lagen kommer inte att lösa alla problem, men jag tror inte på att införa ett tvång för asylsökande att bosätta sig på anvisad plats. Man måste ha frihet att bosätta sig där man vill. Däremot tror jag att de flesta skulle välja att bosätta sig där de visste att de fick exempelvis en bostad. Jag träffar irakier i Södertälje nästan varje dag som aldrig fått erbjudande om en bostad, säger Anders Lago.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Webb-TV

Ny massaker direkt efter FN-kritiken

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 10 8 tweets 2 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Syriens folk lider – men ingen griper in. Passiv omvärld. 174 10 tweets 164 rekommendationer

15-åring anmäld för facerape

Många utsatta. Juridiskt sett är brottet allvarligt och trots att många utsätts för det får polisen inte in några mängder av anmälningar. 49 0 tweets 49 rekommendationer

Har du blivit "facerapad"?

Foto: Alamy

Försökte ta sitt liv – anklagas för mord

Missfall vid självmordsförsök. Efter ett självmordsförsök som slutade i missfall står en deprimerad 35-åring åtalad för mord på fostret.

Man föll från balkong – dog

Trevåningshus. En 52-årig man omkom och en kvinna i 40-årsåldern skadades när de föll från en balkong på söndagsmorgonen.

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan