Ett år kvar till valet

Artister ger sig in i valrörelsen

Publicerad 2009-09-05 07:00

Bertil Ericson / Scanpix

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Nu ska kända svenska artister ge en skjuts åt De rödgröna inför valet 2010. På söndag ställer sig bland andra Sarah Dawn Finer, Rikard Wolff, Kevin Borg och Lili&Susie på scen i Kungsträdgården till stöd för S, MP och V.

Artistgalan ”Artister spelar för De rödgröna” hålls i Kungsträdgården i Stockholm söndagen den 6 september. Utöver musik erbjuds politiska samtal, barnaktiviteter och tal av partiledarna för de rödgröna partierna.

- Vi vill få upp valtemperaturen och tillsammans markera att det är ett år kvar till valet, säger Ibrahim Baylan, partisekreterare på Socialdemokraterna till DN.se.

- Vi bjuder in alla människor som vill bidra till att Sverige får en mer rättvis och miljösmart regering. De här artisterna sympatiserar med vår sak, säger Paulo Silva, stabschef hos Miljöpartiets språkrör.

Vänsteralliansen ”De rödgröna” har hittills åkt på tågturné och startat flera politiska arbetsgrupper för att fördjupa samarbetet inför valet. De har också bland annat enats om fastighetsskatten och förslag mot ungdomsarbetslösheten. Men fortfarande har de ingen gemensam logga eller hemsida där väljarna kan ta reda på mer om samarbetet.

Är det på gång?

- Vi kommer ha en gemensam hemsida. Det arbetet är långt gånget. Men när hemsidan lanseras, vet jag inte om jag får säga, säger Emil Lindahl Persson, informationschef på Vänsterpartiet.

På söndag väntas De rödgröna berätta mer om vilka strategier man har inför valet 2010.

- Vi har former för hur enskilda människor som inte är medlemmar kommer att kunna engagera sig. Det kommer att presenteras under dagen, säger Paulo Silva (MP).

Men några nya politiska utspel väntas inte, enligt S.

- Det här är mer en manifestation. Under våren kommer vi med flera gemensamma ståndpunkter så att väljarna ska veta i god tid före valet, säger Ibrahim Baylan.

Många har pekat på likheter mellan alliansbygget och ”De rödgröna”. Men det vänder sig partierna emot:

- Det här är en helt annan process. Det är inte bara fyra partiledare som enas utan ett brett folklig arbete. Den här manifestationen är en del av det, säger Paulo Silva (MP).

- Det blir mer kommunikation med väljarna än vad alliansen har haft, säger Emil Lindahl Persson (V)

- Jag tycker inte man kan jämföra oss med alliansbygget. Vi har redan tidigare gjort budgetar tillsammans med V och MP i tio år. Det är allt mer uppenbart att vi har hittat en form som kommer att passa, säger Ibrahim Baylan (S).

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Mer från förstasidan

Foto: Yves Logghe / AP Luxemburgs och Greklands finansministrar Claude Juncker och Evangelos Venizelos.

Grekland får vänta

På pengarna. Euroländernas finansministrar avslutade sitt möte strax före midnatt, natten till fredag, utan att ge klartecken för ett andra stödpaket.

USA-soldater med SS-flagga

”Åtgärder har vidtagits.” En enhet i marinkåren har hamnat i blåsväder efter att ha poserat framför en flagga med en SS-liknande symbol.

Foto: AP

Obamas Spotifylista inför höstens val

Så ska det låta när man ska vinna ett presidentval. Barack Obama har nu släppt sin Spotifylista inför höstens presidentval I USA. Abbas ”The Winner Takes it All” är inte med. Hela listan.

Foto: Youtube

Vilda spekulationer om rysk ”mammut”-video på Youtube

De något suddiga konturerna i videon från i somras i Sibirien ger spelrum för skilda tolkningar av vad vi ser. Någon tror att det är mammut. Se webb-tv!