Ett år kvar till valet

Artister ger sig in i valrörelsen

Publicerad 2009-09-05 07:00

Bertil Ericson / Scanpix

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Nu ska kända svenska artister ge en skjuts åt De rödgröna inför valet 2010. På söndag ställer sig bland andra Sarah Dawn Finer, Rikard Wolff, Kevin Borg och Lili&Susie på scen i Kungsträdgården till stöd för S, MP och V.

Artistgalan ”Artister spelar för De rödgröna” hålls i Kungsträdgården i Stockholm söndagen den 6 september. Utöver musik erbjuds politiska samtal, barnaktiviteter och tal av partiledarna för de rödgröna partierna.

- Vi vill få upp valtemperaturen och tillsammans markera att det är ett år kvar till valet, säger Ibrahim Baylan, partisekreterare på Socialdemokraterna till DN.se.

- Vi bjuder in alla människor som vill bidra till att Sverige får en mer rättvis och miljösmart regering. De här artisterna sympatiserar med vår sak, säger Paulo Silva, stabschef hos Miljöpartiets språkrör.

Vänsteralliansen ”De rödgröna” har hittills åkt på tågturné och startat flera politiska arbetsgrupper för att fördjupa samarbetet inför valet. De har också bland annat enats om fastighetsskatten och förslag mot ungdomsarbetslösheten. Men fortfarande har de ingen gemensam logga eller hemsida där väljarna kan ta reda på mer om samarbetet.

Är det på gång?

- Vi kommer ha en gemensam hemsida. Det arbetet är långt gånget. Men när hemsidan lanseras, vet jag inte om jag får säga, säger Emil Lindahl Persson, informationschef på Vänsterpartiet.

På söndag väntas De rödgröna berätta mer om vilka strategier man har inför valet 2010.

- Vi har former för hur enskilda människor som inte är medlemmar kommer att kunna engagera sig. Det kommer att presenteras under dagen, säger Paulo Silva (MP).

Men några nya politiska utspel väntas inte, enligt S.

- Det här är mer en manifestation. Under våren kommer vi med flera gemensamma ståndpunkter så att väljarna ska veta i god tid före valet, säger Ibrahim Baylan.

Många har pekat på likheter mellan alliansbygget och ”De rödgröna”. Men det vänder sig partierna emot:

- Det här är en helt annan process. Det är inte bara fyra partiledare som enas utan ett brett folklig arbete. Den här manifestationen är en del av det, säger Paulo Silva (MP).

- Det blir mer kommunikation med väljarna än vad alliansen har haft, säger Emil Lindahl Persson (V)

- Jag tycker inte man kan jämföra oss med alliansbygget. Vi har redan tidigare gjort budgetar tillsammans med V och MP i tio år. Det är allt mer uppenbart att vi har hittat en form som kommer att passa, säger Ibrahim Baylan (S).

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Webb-TV

Ny massaker direkt efter FN-kritiken

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 10 8 tweets 2 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Syriens folk lider – men ingen griper in. Passiv omvärld. 174 10 tweets 164 rekommendationer

15-åring anmäld för facerape

Många utsatta. Juridiskt sett är brottet allvarligt och trots att många utsätts för det får polisen inte in några mängder av anmälningar. 50 0 tweets 50 rekommendationer

Har du blivit "facerapad"?

Foto: Alamy

Försökte ta sitt liv – anklagas för mord

Missfall vid självmordsförsök. Efter ett självmordsförsök som slutade i missfall står en deprimerad 35-åring åtalad för mord på fostret.

Man föll från balkong – dog

Trevåningshus. En 52-årig man omkom och en kvinna i 40-årsåldern skadades när de föll från en balkong på söndagsmorgonen.

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan