– Att uppfostra barn är ytterst inte skolans ansvar, det är föräldrarnas ansvar, säger han enligt det förskrivna talet som DN.se tagit del av.
Skolminister Björklund anser att det i försts hand ska ske genom en frivillig överenskommelse, men vill att utbildningsnämnden i en kommun ska kunna tvinga en förälder att delta i klassrummet.
– En sådan regel ska naturligtvis bara användas i ett fåtal undantagsfall, men i de fallen kan det vara nog så motiverat.
Jan Björlund vill att den förälder som sitter med i klassrummet ska få ersättning för förlorad arbetsinkomst.
En annan skolnyhet i talet är att Jan Björklund vill genomföra "ett lyft för den svenska elevhälsan" under kommande mandatperiod för elever som har svåra problem i hemmet.
En halv miljard ska avsättas till nya pengar i kommunala skolor och friskolor. Enligt Björklund skulle pengarna räcka till ungefär 1.000 nya skolsköterskor, skolkuratorer och skolpsykologer.
– Vi måste också våga se de barn som underpresterar i skolan för att de mår dåligt, sa Björklund och fick applåder från drygt 200 åhörare i Societetshuset i den bohusländska turistidyllen.
Lärarförbundets ordförande Eva-Lis Sirén tycker att Björklund har en förenklad syn på hur man ska få bukt med bråkiga elever.
– I grunden är det positivt med ökade kontakter mellan hem och skola. Men bråkiga elever är oftast kopplat till ett hem som inte vill samarbeta och att tvinga föräldrar som inte vill till skolan är ett slag i luften. Det kan vara direkt negativt för barnen.
Sirén ser däremot gärna en satsning på skolhälsan med fler kuratorer och sjuksköterskor.
Lärarnas riksförbund ställer däremot sig tveksamt positiva till förslaget.
– Detta kommer inte att lösa alla disciplinproblem som finns i klassrummet, men är ett förslag värt att prova. Jag har själv tillämpat det här flera gånger som lärare, säger Metta Fjelkner, ordförande för Lärarnas Riksförbund.
Hon önskar att samarbetet mellan hem och skola vore bättre än vad det är i dag och understryker att föräldrarna har ett aktivt ansvar för att eleverna uppför sig väl i klassrummet.
Tror du att detta skulle fungera bland föräldrar som i vanliga fall inte är engagerade i sitt barns skola?
– Det finns många hem som inte är så stabila och då är det andra insatser som krävs, säger Metta Fjelkner.
– Det är jättebra med föräldrar i skolan, men jag tror inte att vi behöver någon ny lagstiftning. Vad vi däremot behöver, och som Björklund skulle kunna bestämma om, är fler lärare i skolan. Just nu minskar ju antalet lärare och klasserna blir större, säger Ylva Johansson, (S), tidigare skolminister.
Ska man lyckas med en bra skolgång så måste samarbetet mellan skola och hem fungera, anser Ylva Johansson.
– I dag har läraren inte alltid tid att bygga de relationerna eftersom klasserna är så stora.