Valet 2010

Blocken kräver varandra på svar

Publicerad 2010-09-05 16:28

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Med 14 dagar kvar till valet kräver alliansen svar på 14 politiska frågor de anser att de rödgröna varit svarslösa på. De rödgröna kontrar genast med svarskrav på 18 frågor.

– De mörkar, säger Kristdemokraternas partisekreterare Lennart Sjögren om de rödgröna.

– De flummar runt, kompletterar Centerpartiets Anders Flanking.

Alliansens partisekreterare presenterade på söndagen fjorton frågor de anser att oppositionen inte svarat på – allt från förmögenhetsskatt, nivån på inkomstskatterna, kvotering i föräldraförsäkringen och förtydliganden om försvarspolitiken.

– Man har tydliga besparingar men har inte preciserat konsekvenserna, säger Moderaternas Per Schlingmann.

Folkpartiets Erik Ullenhag hör olika besked i fråga om de rödgröna tänker avveckla kärnkraftsreaktorer.

– Vad får det för konsekvenser för klimatpolitiken?

Men de rödgröna kontrade omgående. Redan några minuter före alliansens presskonferens skickade oppositionens partisekreterare ut svarskrav på 18 frågor de anser att regeringen inte besvarat.

Bland annat vill de rödgröna veta varför sänkta skatter prioriteras framför fler lärare i skolan och minskade barngrupper i skolan, och varför regeringen döljer för väljarna hur mycket skatterna ska sänkas efter 2011.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Webb-TV

Ny massaker direkt efter FN-kritiken

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 12 8 tweets 4 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Syriens folk lider – men ingen griper in. Passiv omvärld. 174 10 tweets 164 rekommendationer

15-åring anmäld för facerape

Många utsatta. Juridiskt sett är brottet allvarligt och trots att många utsätts för det får polisen inte in några mängder av anmälningar. 51 0 tweets 51 rekommendationer

Har du blivit "facerapad"?

Foto: Alamy

Försökte ta sitt liv – anklagas för mord

Missfall vid självmordsförsök. Efter ett självmordsförsök som slutade i missfall står en deprimerad 35-åring åtalad för mord på fostret.

Man föll från balkong – dog

Trevåningshus. En 52-årig man omkom och en kvinna i 40-årsåldern skadades när de föll från en balkong på söndagsmorgonen.

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan