Valet 2010

Bodström avböjde drogtest

Uppdaterad 2010-08-23 16:54. Publicerad 2010-08-23 09:25

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Thomas Bodström (S), ordförande i riksdagens justitieutskott, har sagt sig vara för frivilliga drogtester. Men han ville inte låta sig drogtestas när Sveriges Radio P 3 Nyheter frågade honom.

Bodström erbjöds att göra ett drogtest med hjälp av en sjuksköterska som P 3 Nyheter hade tagit med sig till intervjun i maj.

Först gick Bodström med på att göra testet, men ändrade sig när sköterskan förklarade hur det skulle gå till. Det handlade om ett urinprov och de substanser som skulle testas var amfetamin, hasch, opiater och bensodiazepiner.

- Nej, jag struntar i det. Jag känner inte för det nu, jag känner att det blir för personligt och jag känner mig genomsvettig med skjorta och allting, förklarade han för reportern och sjuksköterskan.

På sin blogg utvecklade han måndagen sin syn på intervjun:

"För det första en insinuation att jag skulle ha något att dölja och så lägger man ihop det med att jag för typ 30 år sedan provade att röka hasch, då det dessutom var lagligt att göra det för eget bruk. Tanken är att läsaren ska tänka: nja, kanske använder han nog lite narkotika ändå."

Bodström påpekar att hans parti avvisat förslaget om allmänna och slumpmässiga drogtester i skolorna.

"Och om jag känner det integritetskränkande att stå och kissa inför okända människor så behövs det inte mycket fantasi för att inse hur det kan kännas för en förpubertal kille eller tjej med dålig självkänsla att tvingas att göra det."

Justitieminister Beatrice Ask (M) lät sig däremot drogtestas av sjuksköterskan på en av Rosenbads toaletter.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Marco Trovati / AP

Hansdotters andra pallplats i karriären

Svenska Frida Hansdotter tog en överraskande pallplats i världscuptävlingen i slalom i Andorra på lördagen. Marlies Schild vann. Tvåa i Andorra.

Foto: Scanpix, Privat

”Enda som gäller är att de ska släppas”

Carl Bildt om fängslade Johan Persson och Martin Schibbye. ”Den enda signalen som vi tycker är intressant är att de släpps.”

Etiopien öppnar för benådning Experten: En väldigt positiv signal.

Foto: Scanpix Ulrik Munther, Sonja Aldén, Thomas Di Leva och Timoteij tävlar i Göteborg.

Artisterna som går vidare i kväll

Dagens Nyheter tippar kvällens vinnare. Kolla in betygen på artisterna inför deltävlingen i Göteborg. Melodifestivalen 2012.

Nykomlingarna ser fram emot tävlingen. Mimi Oh: ”Otroligt stort att slängas in i det här”.

DN:s Hanna Fahl: Twitter gör tv till ett sällskapsmedium i realtid.

Anställda på The Sun gripna

Tillslag mot tabloid i Storbritannien. Anklagelser om att journalister ska ha betalat poliser mutor och i utbyte fått viss information.