Visby.
Centerpartiet bör satsa på landsbygdsfrågorna för att kunna växa. Partiet har blivit för likt Moderaterna, enligt en mätning av Synovate inför partiets dag i Almedalen.
Centern ligger på cirka 5 procent i väljaropinionen, en bra bit under de 7,9 som partiet fick i valet 2006. Men 18 procent av väljarna kan tänka sig att rösta på partiet.
Partiets starka frågor enligt de potentiella väljarna är värnandet av småföretagen, miljöfrågorna och intresset för landsbygden.
– Utrymmet att växa finns där, men det är begränsat. De potentiella väljarna vill se mer av det "gamla" Centerpartiet; åter till jorden och en större fokusering på landsbygdsfrågorna, säger Synovates opinionsanalytiker Nicklas Källebring.
Synovate och medieanalysföretaget Retriever har granskat hur väljarna och medierna ser på de olika partierna inför Almedalsveckan.
I mediernas politiska rapportering är det framför allt miljöfrågor som förknippas med Centerpartiet. Partiet försöker framstå som ett alternativ till Miljöpartiet och som miljörösten inom den borgerliga alliansen.
- Centerpartiets konkreta förslag gällande RUT och för att komma till rätta med koldioxidutsläppen samt dess trovärdighet inom lokalpolitik och näringslivsfrågor framträder som tydliga styrkor i mediernas rapportering, säger Retrievers analyschef Kajsa Bergvall.
– Men anklagelser om att partiet blivit Moderater och att kärnkraftsomsvängningen är en svaghet visar på en ideologisk svajighet som är en kommunikativ mardröm.
Mätningarna visar också att det finns ett starkt missnöje bland Centerns potentiella väljare med partiledaren Maud Olofsson. För att kunna vinna en stor del av dessa väljare skulle det därför behövas ett partiledarbyte, enligt Synovate och Retriever.