EU-minister lobbar mot mammatvång

Publicerad 2010-02-24 17:37

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

EU-minister Birgitta Ohlsson ska åka till EU-parlamentet för att lobba mot direktivförslaget som tvingar kvinnor att vara mammalediga de sex första veckorna efter förlossning. Föräldraledighet ska vara en rättighet, inte ett mammatvång, menar hon.

Regeringen är kritisk till den delen av direktivförslaget som gör sex veckors mammaledighet obligatorisk och menar att det urholkar den svenska jämställdheten. Den nya EU-ministern planerar därför att åka till Strasbourg den nionde mars för att övertyga EU-parlamentariker att stoppa förslaget om de obligatoriska sex veckorna. Birgitta Ohlsson kan ta sig själv som exempel på hur kvinnor kan drabbas. Hon väntar barn i juli.

– Jag hade aldrig kunnat bli EU-minister. Förslaget gör att kvinnor inte kan tacka ja till absoluta maktpositioner, säger Birgitta Ohlsson.

Direktivförslaget kommer från EU-kommissionen och syftar till att stärka kvinnors rätt att ta mammaledigt. Direktivet innebär till exempel också att alla EU-länder ska lagstifta om minst 18 veckors föräldraledighet. I dag är minimikravet 14 veckor. Birgitta Ohlsson tycker att den delen av förslaget är bra, men menar att direktivet i alltför hög utsträckning pekar ut kvinnor som huvudansvariga för föräldraskapet.

EU behöver också aktiva pappor, påpekar hon. Birgitta Ohlsson hoppas bland annat få till stånd ett seminarium i EU-parlamentet när hon är där den nionde mars, i syfte att få till stånd en förändring när EU-parlamentet ska ta ställning till direktivet senare i vår.

En majoritet i kvinnoutskottet ställde sig i tisdags bakom direktivet, trots att bland andra utskottsordföranden, vänsterpartisten Eva-Britt Svensson, försökte få en ändring av kravet på sex veckors mammaledighet.

Om direktivet antas både av EU-parlamentet och av EU-ländernas regeringar i ministerrådet så kan Sverige komma att tvingas att ändra lagen om föräldraledighet. I ministerrådet har Sverige inte veto, utan kan bli överkört genom ett majoritetsbeslut. Men vägen dit är ännu lång. Ministerrådet har ännu inte börjat försöka nå en överenskommelse och Sverige är inte det enda kritiska landet.

– Nu måste feminister förena sig över partigränser, säger Birgitta Ohlsson, som redan pratat med Eva-Britt Svensson om vad som kan göras.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Robert F. Bukaty / AP

Mitt Romney segrare i Maine

Vann republikanernas ”skönhetstävling”. Maine betraktas inom partiet som "Mitt Romney-land". Den tidigare guvernören fick 39 procent.

Så väljs USA:s president. Läs om primärvalen, pengarna och svängstaterna.

Så styrs USA. Läs allt om presidenten, kongressen och högsta domstolen.

Kramtjuv har gripits i Gävle

Man fick en kram – blev bestulen på plånbok. 22-åring gripen av polis. Kramande ficktjuvar har uppmärksammats även i Stockholm.

Webb-TV

David Lindgren och Ulrik Munther i final

David Lindgren och Ulrik Munther blev vinnarna i Melodifestivalens andra deltävling. Final i Globen nästa. DN.se:s direktrapportering.

Underdog och barnfavorit till final. Webb-tv med segerjublet.

Hanna Fahl festivalbloggar. I vimlet och minglet i Göteborg.

Lavin begravde by i Kosovo

Minst sju döda. Snön rullade in med förödande kraft och begravde 15 hus. En minderårig flicka hittades vid liv när byggnaderna grävdes fram.

Foto: AP

När McDonalds bet sig rejält i svansen

Indragen reklam. McDonalds försökte tona ned farorna med friterad kyckling. Det gick inte så bra. Man fick rejält med skäll.