Jämställda löner, kortare arbetsdag och individualiserad föräldraförsäkring. Det är några av de 14 frågor som utgör Feministisk initiativs nya valplattform. Men vilka av frågorna som partiet faktiskt ska driva i valrörelsen är upp till väljarna.
– Vi vill sänka trösklarna så att människor som är engagerade också kan vara med och påverka, säger Gudrun Schyman, talesperson för FI, till DN.se.
De 14 frågorna i valplattformen klubbades på partiets valkonferens som hölls i Årsta i Stockholm i helgen. Bland de viktigaste frågorna finns jämställda löner, sex timmars arbetsdag och en individualiserad föräldraförsäkring.
Partiet vill till exempel inrätta en jämställdhetsfond för att finansiera höjda löner inom kvinnodominerade yrken. Fonden ska fyllas till hälften genom att man höjer arbetsgivaravgiften med en halv procentenhet, och till andra hälften med statligt bidrag. Sedan ska kvinnodominerade arbetsplatser som vill höja lönerna kunna ansöka om pengar ur fonden.
– Vi har fått höra i 30 år att det är arbetsmarknadens parter som ska lösa de här problemen men ingenting händer. Att det kostar arbetsgivarna att inte ha jämställda löner tror vi kan vara pådrivande, säger Gudrun Schyman.
Partiet vill också ta ett krafttag mot diskriminering på arbetsplatser genom att höja skadestånden i diskrimineringsmål.
Bland de fjorton frågorna i valplattformen finns också de som rör miljön, rättssamhället och asylpolitiken. Men vilka frågor som partiet faktiskt kommer att driva i vårens och sommarens valrörelse är upp till väljarna. Omröstningen pågår på partiets hemsida fram till den 10 april.
– Jag tror att det blir de arbetsmarknadsrelaterade frågorna som vinner. Arbetstiderna, jämställda löner och föräldraförsäkringen, säger Gudrun Schyman.
Schyman toppar, tillsammans med FI:s andra talesperson Stina Sundberg, partiets riksdagslista. Högt på listan finns också Roya Hakimnia, Jonas Göthner och Birger Östberg.
Och trots att partiet i dag inte har någon representant i vare sig kommuner eller landsting tror Gudrun Schyman att hon har goda chanser att ta sig in i riksdagen.
– Eftersom vi har gjort klart att vi är ett oppositionsparti är vi ett alternativ för alla som vill byta regering. Vi är också en tydlig motpol till Sverigedemokraterna och kanske det enda parti som vågar ta debatten med dem eftersom vi inte har några väljare att förlora, säger hon.
– Jag hoppas att människor ser att det behövs ett oppositionsparti i riksdagen som är radikalt.