Valet 2010

För många opinionsmätningar

Publicerad 2010-07-13 05:44

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Opinionsmätningarna är för många — här är partitopparna överens, skriver Svenska Dagbladet.

Mängden mätningar gör att undersökningarna devalverar sig själva, säger Folkpartiledaren Jan Björklund till tidningen. Risken är att politiken blir en tummelplats för procent i stället för visioner, säger S-ledaren Mona Sahlin. Både hon och Lars Ohly (V) varnar för att anonyma opinionsbildare och lobbyister får för stor makt och att organisationer som har råd att köpa opinionsmätningar kan sätta dagordningen.

Flera av politikerna anser att medierna inte behandlar opinionssiffror tillräckligt kritiskt. Man köper för ofta avsändarens budskap utan granskning, säger Maud Olofsson (C). Hon får medhåll av Moderaternas partisekreterare Per Schlingmann, som tillägger att även partierna själva har ett ansvar för hur mätningarna används.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Webb-TV

Ny massaker direkt efter FN-kritiken

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 14 8 tweets 6 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Syriens folk lider – men ingen griper in. Passiv omvärld. 174 10 tweets 164 rekommendationer

15-åring anmäld för facerape

Många utsatta. Juridiskt sett är brottet allvarligt och trots att många utsätts för det får polisen inte in några mängder av anmälningar. 71 0 tweets 71 rekommendationer

Har du blivit "facerapad"?

Foto: Alamy

Försökte ta sitt liv – anklagas för mord

Missfall vid självmordsförsök. Efter ett självmordsförsök som slutade i missfall står en deprimerad 35-åring åtalad för mord på fostret. 9 9 tweets 0 rekommendationer

Man föll från balkong – dog

Trevåningshus. En 52-årig man omkom och en kvinna i 40-årsåldern skadades när de föll från en balkong på söndagsmorgonen.

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan