Helin: "Viktigt visa vad SD står för"

Publicerad 2009-10-19 15:24

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

- För mig är det viktigt att visa att när Sverigedemokraterna beskriver sin politik så blir det hets mot folkgrupp, säger Aftonbladets Jan Helin till DN.se. Reaktionerna på tidningens publicering har varit många.

Jan Helin säger att reaktionerna från läsarna varit bra och att de flesta som hört av sig tyckt att det varit rätt att publicera debattartikeln från Sverigedemokraternas ordförande Jimmy Åkesson.

- Men det har också varit viktigt att vi förklarade varför vi genomförde publiceringen, säger Jan Helin. Förra gången, när vi meddelade att vi inte tänkte ta in deras annonser, då ville man inte lyssna på att jag avsåg att i debattartiklar visa Sverigedemokraternas åsikter. Jag vill inte bli en del av Sverigedemokraternas kampanj att försöka bli ett normaliserat vanligt svenskt parti som försöker tvätta bort sin extremiststämpel. Den poängen har gått bättre fram den här gången.

Varför bestämde du dig för att publicera?
- Jag tycker att det är viktigt att visa vad Sverigedemokraterna har för värderingar. Sverigedemokraterna är väldigt skickliga på att bygga kampanj, de är skickliga retoriskt, de är skickliga i debatter. Det ändrar dock inte de värderingar som partiet står för. Och det kommer bäst till uttryck när partiledaren och några andra formulerar sig i debattartiklar.

Jan Helin säger också att hans beslut att publicera debattartikeln påverkades av partiets sätt att smyga in en Astrid Lindgren-värld i retoriken och använda den till att ge en sagoboksbild av partiets vision av Sverige vilket skedde under partiets landsdagar i Ljungbyhed i helgen.

- Då blev debattartikeln extra tydlig när det gällde att visa vilka värderingar partiet egentligen står för.

Har SD skickat in flera debattartiklar till Aftonbladet tidigare?
- Nej. Vi publicerade en i samband med att vi beslutade oss för att inte ta in deras reklam. Det här är den andra. Och den kom till efter en debatt i Sveriges television då jag bad Jimmy Åkesson att skriva den här artikeln.

Om Åkessons artikel inte hade varit så avslöjande – hade du publicerat den då?
- Om den hade innehållit något som innehöll ett nyhetsvärde eller opinionsvärde, då hade jag gjort det.

Nu blir ni anmälda för hets mot folkgrupp.
- Det hade jag räknat med och jag hade pratat med jurister i förväg som ansåg att vi kunde bli det. Men för mig är det viktigt att här har vi ett parti som kan vara väg in i Sveriges riksdag och när de presenterar sin politik så blir det hets mot folkgrupp. Det är en viktig journalistisk princip att visa det.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Lars Andersson Madeleine Strömblad har haft ms i tjugo år. Hon har testat läkemedlet.

Nu kan cannabis på recept skrivas ut

Läkemedelsverket har godkänt munsprej med cannabis. ”Sprejen kan lindra stelhet och smärta i kroppen”, säger ms-forskaren Jan Hillert.

”Trygghet att medicinen finns.” Ms-sjuka Madeleine Strömblad berättar.

Foto: Scanpix

Mer snö drar in över Sverige

SMHI: Kommer att beröra i stort sett hela landet. Snöfall väntar.

Se upp i sportlovstrafiken. Snö och kyla gör vägarna farliga.

Foto: AP

Presidenten: Vi ger aldrig efter för väst

Ahmadinejad höll tal i Teheran. Säger att landet aldrig kommer att ge efter för västvärldens försök att stoppa landets kärnprogram.

Så slår Actaavtalet mot tredje världen

Läkare utan gränser varnar. ”Konsekvenserna är att många människor som har hiv/aids inte kommer att få den behandling de behöver.”

Det här är Actaavtalet. Konflikt mellan rika och fattiga länder.

Foto: Scanpix Ulrik Munther, Sonja Aldén, Thomas Di Leva och Timoteij.

Artisterna som går vidare i kväll

Dagens Nyheter tippar kvällens vinnare. Kolla in betygen på artisterna inför deltävlingen i Göteborg. Melodifestivalen 2012.

Nykomlingarna ser fram emot tävlingen. Mimi Oh: ”Otroligt stort att slängas in i det här”.

DN:s Hanna Fahl: Twitter gör tv till ett sällskapsmedium i realtid.