Valet 2010

Höjda studiemedel om alliansen vinner valet

Uppdaterad 2010-08-25 10:08. Publicerad 2010-08-25 07:10

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Om alliansen vinner valet kommer regeringen att höja studiemedlen den 1 juli nästa år med 500 kronor, utöver uppräkningen för inflationen på 80 kr. Det lovar utbildningsminister Jan Björklund, uppger Sveriges Radios Ekotredaktion.

Den nya summan av studiemedlet blir 9.300 kronor i månaden, att jämföra med dagens 8.140 kronor.

Hela höjningen ingår i den del som studenterna får låna.

– Det är en efterlängtad höjning när det gäller studiemedel. Ingen ska behöva avstå från att studera för att man känner att man inte har råd. Samtidigt är det så att studiemedlen är låga och vi har nu när vi ser framför oss att det finns ett visst ekonomiskt utrymme gett prioritet åt detta, säger utbildningsminister Jan Björklund till Ekot.

I januari i år höjdes studiemedlen, både lånet och bidraget, med totalt 431 kronor. Den reella höjningen blir dock i praktiken bara 350 kronor i månaden eftersom priserna sjunkit.

Kostnaden för reformen blir 12 miljoner nästa år och 34 miljoner 2012.

Studentorganisationen SFS har länge krävt höjda studiemedel. Beräkningar gör gällande att en student i dag går back med över 600 kronor i månaden.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: AP

Rörd Sundin tog emot publikens hyllningar

Ishockeylegendaren hedrades av fansen: ”Jag skulle inte byta ut mina år i Toronto mot någonting.” Nu är Mats Sundin historisk.

Foto: Jonas Ekströmer / Scanpix

”Polisen slog min son med batong”

Hockeyderbyt i Globen. För första gången tog AIK-supportern med sig sin sjuårige son till en elitseriematch. Det slutade i kaos och ett svullet ben.

807 JO-anmälningar. Polisen nöjd med den egna insatsen.

”Osäker kultur i klackarna.” Tar inte med sina barn till derbyt.

”Det är tystnaden som skrämmer.” Läs Johan Esks krönika om derbyt.

Foto: AP

Nu kan djur få ett eget larmnummer

Nytt ”SOS-nummer” föreslås. ”Man kan jämföra det med 112”, säger Robert ter Horst, veterinär på länsstyrelsen i Västra Götaland.

Fler djurskyddsärenden i fjol. Ökade kraftigt i Stockholms län.

Häst hade halvmeterbreda hovar. ”Den kunde inte röra sig.”

Foto: Scanpix

Pass förlängs – fler piloter kan somna

Nytt lagförslag. Svensk pilotförening varnar.

Ryanairs piloter: Säkerhet kan inte garanteras.

Kramtjuv har gripits i Gävle

Man fick en kram – blev bestulen på plånbok. 22-åring gripen av polis. Kramande ficktjuvar har uppmärksammats även i Stockholm.