Valet 2010

Jämn kamp mellan blocken

Publicerad 2010-08-24 07:52

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Det rödgröna laget har smugit förbi alliansen och har en knapp ledning i en ny och webbaserad opinionsmätning. Samtidigt har Sverigedemokraterna stärkt sin position ytterligare.

I United Minds undersökning, som publicerades i Aftonbladet på tisdagen, har de rödgröna hämtat upp underläget och skaffat sig ett litet, litet övertag i kampen mellan blocken — 45,4 procent jämfört med alliansens 44,7 procent. Precis som i Skops senaste mätningen har inget av blocken egen majoritet. Sverigedemokraterna går framåt i United Minds undersökning och landar på 6,5 procent, ett väljarstöd som alltså skulle kunna ge partiet en vågmästarroll. SD:s framgång i mätningen kan delvis bero på att mätningen är webbaserad.

- Det finns fortfarande väljare som inte vill säga att de röstar på SD i telefon, säger Carl Melin, opinionschef på United Minds till Aftonbladet.

I princip är det dött lopp mellan M och S även i den här mätningen. Moderaterna får 28,1 procent och Socialdemokraterna 29,6 procent. Ingen av förändringarna i mätningen är statistiskt säkerställd.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix

Flera nya ansikten i Stefan Löfvens lag

Presenterade sin grupp. Stefan Löfven väljer Magdalena Andersson, nu överdirektör på Skatteverket, som ny ekonomiskpolitisk talesperson.

DN:s Maria Crofts om laget: ”Löfven kopierar Reinfeldt”.

Foto: AP

Isaf-soldater dödade i östra Afghanistan

Norsk soldat sårad. Två utländska soldater har skjutits ihjäl i Afghanistan, meddelar Isaf, den internationella styrkan där Sverige ingår.

Foto: Hans Thorwid

Nationalmuseum ska hålla stängt i flera år

Statens fastighetsverk beräknar att Nationalmuseum i Stockholm måste flytta från sina lokaler under flera år. Museet kan öppna igen 2017.